על הקשר בין זמן מוח וטרשת נפוצה אפריל-מאי 2022

על הקשר בין זמן מוח וטרשת נפוצה אפריל-מאי 2022

את חודשי אפריל-מאי החלטנו להקדיש לנושא חשוב במיוחד: על הקשר בין זמן, מוח, וטרשת נפוצה. ככל שהטיפול ניתן מוקדם יותר, כך למטופל יהיה מוח בריא יותר, לזמן ארוך יותר. ירידה או שינוי בזיכרון ובקוגניציה עלולים להביא עמם ירידה משמעותית באיכות החיים של חולי טרשת נפוצה. על מנת לחקור לעומק את הנושא נארח מומחים רבים בקהילת הבית ונשוחח יחד על החשיבות של זמן=מוח. בין המומחים שישתתפו: נוירולוגים מובילים, חוקרי מוח, פסיכולוגים, מפתחי משחקי זיכרון, מומחים מתחום ריפוי בעיסוק, ועוד. נשוחח על חשיבות הזמן כפקטור מרכזי באבחון מוקדם או מאוחר של ירידה בקוגניציה, על החשיבות של אבחון מוקדם וטיפול בזמן, האם הטיפול התרופתי יכול להשפיע על יכולות החשיבה, התפיסה, ההבנה, הלמידה והזיכרון, האם ניתן למנוע הידרדרות (בכל גיל) בעזרת שיטות חדשניות, משחקים, ותרגילים של ריפוי בעיסוק.

יחד עם המומחים נעלה מודעות לתסמינים קוגניטיביים בקרב החולים בטרשת נפוצה, נדבר על שיטות, מחקרים, מבחנים שמטרתם לבחון את השינויים בקרב החולים בטרשת נפוצה באופן ספציפי, ונדאג להנגיש מידע מקצועי ורחב, על מנת להקל על התפקוד היומיומי באופן מוצלח יותר.

האורחים הבאים שלנו הם:

ביום ראשון 8/5 בשעה 16:00 נארח את קרן אבירם, המנהלת המדעית של חברת אפקטיבנייט, המציעה תוכנה חדשנית לשימוש בייתי, במטרה לסייע, לחזק את יכולת הזכרון והקוגניציה. ביחד נדבר על המחקרים העדכניים בתחום הנוירופסיכולוגיה , שמצאו כי היכולת ההתפתחותית, הגמישות והלמידה של המוח היא אין סופית.

ביום ראשון 15/5 בשעה 11:00 נארח את אסתי נעים-פלד, מרפאה בעיסוק, מתמחה בשיקום נוירולוגי, פיזיקלי וקוגניטיבי. קרן עבדה 11 שנה בתל השומר מתוכם 4 שנים במרכז לטרשת נפוצה. ביחד נדבר על מערך השיקום הקוגניטיבי הגדול ביותר בארץ שהקימה בשם RESTART.

ביום שלישי 17/5 בשעה 18:30 נארח את ד"ר אנדה עילם, נוירולוגית בכירה, סגנית מנהלת מחלקה נוירולוגית בבית חולים קפלן. ביחד נדבר על שינויים נוירולוגים שהמוח עובר כתוצאה ממחלת הטרשת הנפוצה ומהם הפתרונות הקיימים והעתידיים.

ביום חמישי 19/5 בשעה 18:00 נארח את מיכה קוטנר, מנהל תחום פיזיותרפיה ושיקום בחברת BEPEC , ביחד נדבר ונחשוף טכנולוגיות חדשניות ופתרונות המוצעים כיום בשוק לשיקום זכרון וקוגניציה, החל מרובוטיקה, מציאות רבודה ועד הידרותרפיה.

ביום שני 23/5 בשעה 10:00 נארח את פרופסור דניאלה קידר, בעלת המרכז לאינטיליגנציה רגשית. ביחד נחקור מהי אינטיליגנציה רגשית? איך היא קשורה ליכולת שלנו לצמוח ולהתפתח ולשפר את איכות החיים.

ביום חמישי 26/5 בשעה 19:00 נקיים פאנל שיארח מתמודדים עם טרשת נפוצה, חברי קהילת הבית. שיספרו איך הם מתמודדים עם ירידה בזכרון, מהם הפתרונות שאימצו, איך הם מטפלים בעצמם ומה הם למדו על עצמם בתהליך.

ביום ראשון 29/5 בשעה 14:30 נארח את ד"ר רועי אלוני, פסיכולוג שיקומי, מומחה, מרצה וחוקר. אחראי על מערך הפסיכולוגים במרכז לטרשת נפוצה בתל השומר. ביחד נשוחח על מחקרים חדשים בנושא זיכרון וקוגניציה, ואיך המימצאים יכולים להשפיע על איכות החיים של המתמודדים עם טרשת נפוצה.

מוזמנים להצטרף לקהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE-GIVERS

התארחו אצלנו בקהילת הבית בסוף אפריל תחילת מאי:

ביום רביעי 20/4 בשעה 20:30 ארחנו את ד"ר יואב פיורה, נוירולוג בכיר מהמרכז הרפואי איכילוב, יחד שוחחנו על הקשר בין זמן, מוח, וטרשת נפוצה. בהרצאה צפו למעלה מ-1100 חברי קהילה.
קישור להרצאה


ביום חמישי 28/4 בשעה 17:00 ארחנו את ד"ר הדר קולב, נויורולוגית בכירה במרכז הרפואי איכילוב,
יחד נשוחח על הקשר בין זמן, מוח, וטרשת נפוצה. בהרצאה צפו למעלה מ-800 חברי קהילה.

קישור להרצאה


ביום ראשון ה-1/5 בשעה 16:00 ארחנו את פרופסור יורם יובל, פסיכיאטר, חוקר מוח ופסיכואנליטיקאי, מרצה בפקולטה לרפואה – האוניברסיטה העברית בירושלים, חבר באגף רפואת המוח של הדסה עין כרם.
ביחד שוחחנו על פלאי הזיכרון האנושי, איך לשפר אותו, ואיך לא לאבד אותו, יצאנו למסע בעקבות הזיכרונות שלנו. מה זה בעצם זיכרון? האם הזיכרון הוא מחסן או בית חרושת? מדוע לא תמיד ניתן לסמוך עליו? ואיך אפשר לשמור עליו ולשפר אותו? פרופ’ יובל הרחיב על הנושא וענה על שאלות חברי קהילת הבית, בנושא, מוח זיכרון וקוגניציה. בהרצאה צפו למעלה מ-700 חברי קהילה.

קישור להרצאה

הפעילות בקהילת הבית בחסות החברות: מרק, BMS נוברטיס, ורוש. כשירות לציבור. ללא מעורבות בתכנים.

מוזמנים להצטרף ולצרף אלינו בני משפחה וחברים קרובים לקהילת הבית לחולי טרשת נפוצה – קהילה חזקה ומשפיעה!

מלאו את הפרטים והצטרפו לניוזלטר הבית:

עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" מחבקת אתכם באהבה, ומציעה לכם מגוון תכנים ופעילויות:

סדנאות והרצאות במסגרת תוכנית חוסן לזמן מלחמה: סדנת נשימות, יוגה, מיינדפולנס, סוג'וק, פילאטיס, על טראומה וסטרס, על נוירופסיכולוגיה שיקומית בטרשת נפוצה, ועוד 300 הרצאות בכל הנושאים הרלוונטיים לטרשת נפוצה, לצפייה באתר הבית: https://mshome.org.il/%d7%a7%d7%94%d7%99%d7%9c%d7%aa-%d7%94%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%9c%d7%97%d7%95%d7%9c%d7%99-%d7%98%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%a0%d7%a4%d7%95%d7%a6%d7%94-%d7%95-care-givers/

הנגשת מידע עדכני על היערכות מרכזי הטרשת הנפוצה ברחבי הארץ, בזמן המלחמה https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid02nimBcEXNgvaiQMj4dyRdk5K5o1a4K4MkfB4LgCKN92y4EyhjdNugLjzQWARMD65dl

מפגש סדנא שבועי של כתיבה ללב ולנפש, בהנחיית ליאת רוסטוקר חברת הקהילה 
https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0v9pFa9itZJGKzRP7W2DoR6VJasqp3w1gLXk9oTgDMaCMdCscUszwsJfiAbKYb7qol

איגרת זכויות לנפגעים ו-מוקד טלפוני של משרד עורכי דין "אגרט קראוס" לזמן המלחמה https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0jB7yFqFv18QUhMFhN711DJa9Wgdtv95HfxCkF36YFUVDFzWrVqecbEVFrFKrcVnXl

המשך הפעלת המוקד הטלפוני החינמי שלנו בנושא מיצוי זכויות רפואיות של חולי טרשת נפוצה וניהול הליכים מול המוסדות השונים, בשיתוף משרד עורכי דין "אגרט קראוס". השירות ניתן ללא תשלום ו-/מחויבות, ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות 12:00-14:00 

הנחיות והתגוננות של פיקוד העורף לבני הגיל השלישי ולאנשים עם מוגבלויות – וובינר שהתקיים ביוזמת "עזרים", בהנחיית נציג פיקוד העורף.

סיוע רפואי מיידי הכולל מעל 500 רופאות ורופאים ממגוון התחומים, למפונים בכל הארץ https://www.ima.org.il/main/forms/Form254Search.aspx

סדנת התמודדות עם לחץ https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0aKqJ5J1AfainCjTyTpdfMdWdWYbx6MuCoqE3WMgqvFR7hyyyVfHHMhtAbGFUTjv9l  וייעוץ תזונתי לזמן המלחמה, https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0JuWeHeUkFCit8Ph6F4XJuYzwgspZDyrq2tPUmvDvoEFkuiwKbVMTQ783dRoaekcYl  במרכז לטרשת נפוצה בי"ח הכרמל חיפה, בראשות פרופ' אריאל מילר.

סדנת תרגול מיינדפולנס במטרה לעזור לנו למצוא יציבות בלב הסערה, לטפח כוחות ואיזון פנימי. https://todaabria.mindfulspace.co.il/mbsr/

סדנת הקשבה ככלי הריפוי המיטיב ביותר שיש לנו – מפגש אונליין שהתקיים עם נטלי בן דוד.

הרצאות וקורסים של קמפוס איל"ן לזמן המלחמה: מדיטציה ודמיון מודרך, אומנות הקולנוע, דרום קוריאה, בינה מלאכותית AI, יזמות מנהיגות והתנדבות, מבוא ל-NLP.

תוכנית אימון להורים, לנוער עם טרשת נפוצה, 8 מפגשים, בהובלה של ד"ר אסתר גנלין משניידר ובהנחיית אלון קוטב ותמר בן דוד. מתחילים ב-13/11.

פאנל המומחים: ד"ר הלמן וד"ר ירקוני, מהמרכז לטרשת נפוצה בלינסון, אודות עדכונים מכנס המחקר הגדול באירופה בנושא טרשת נפוצה: ECTRIMS   2023 יתקיים בסוף נובמבר.

פודקסט "כבר לא שקופים" של עמותת הבית – ראיונות 1:1 עם מיטב המומחים. מוזמנים להאזין בספוטיפיי https://open.spotify.com/show/3yuALNDjNTeWB9f3e9I9GF

קבוצות "הבית" – מוזמנים להצטרף אל קבוצות התמיכה שלנו: לצעירים, נשים, הורים לילדים ונוער, הורים לצעירים, חולי NMO. באתר הבית:  https://mshome.org.il/

מנטורים לדרך – אם אתם מאובחנים חדשים או וותיקים בטרשת נפוצה – זה ממש לא משנה. מחלת הטרשת הנפוצה היא מסע ארוך, וכל אחד מאתנו זקוק לחבר למסע, מישהו שילווה אותו, יקשיב, ייעץ, יתמוך, ייתן לו טיפ שווה, או שיסדר את המחשבות. אז הגעתם למקום הנכון, ברוכים הבאים לעמוד המנטורים שלנו. כל המנטורים שתפגשו כאן הם בדיוק כמוכם, אובחנו באמצע החיים, התמודדו עם קשיים דומים לשלכם, ועכשיו הם כאן לתת לכם יד במסע שלכם. המנטורים עברו קורס הכשרה להיות מנטורים של חולי טרשת נפוצה, וכל מה שאתם צריכים לעשות הוא למצוא את האחד או האחת שלכם וליצור קשר. https://mshome.org.il/%d7%97%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%a1%d7%a2-ms/

תעסוקה שווה וקריירה: מתוך אמונה במשמעות העמוקה של ערך העבודה והתעסוקה אנו ממשיכים, גם בימים אלה, לקדם תעסוקה שווה בישראל, ומעודדים אתכם, א.נשים בעלי 20% נכות ומעלה, לפנות אלינו.

בתכנית תעסוקה שווה תוכלו לקבל הכוון, יעוץ וליווי לתעסוקה, ללא עלות. אנו נותנים מגוון רחב של שירותים שיסייעו לכם להשתלב בשוק התעסוקה, לפתח קריירה או לחשב מסלול מחדש.

הייעוץ שלנו הוא פרטני, ומותאם אישית לכל אחד ואחת מכם, וכולל סדנאות מקצועיות, קורסים והכשרות ומגוון הזדמנויות לתעסוקה. 

נשמע מעניין? השאירו לנו פרטים >> https://tinyurl.com/yckm44th

לפניכם לוח משרות באתר "עבודה נגישה" https://avodanegisha.labor.gov.il/index2.php?id=4

האומנים שבינכם מוזמנים להצטרף אל גלריית הבית שלנו: https://www.youtube.com/watch=P4rBo2XaUzg  – עבור המתמודדים עם טרשת נפוצה העיסוק בפעילות בעלת תכלית יצרנית המעודדת ביטוי יצירתי הוא מקור להעצמה אישית, וזו, תכליתה של אמנות ההבראה! 

חברים/ות יקרים, בחודש מאי 2020 השקנו את קהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-Caregivers עם 740 חברי קהילה, וכיום, חברים בקהילה שלנו מעל 4300 חברים/ות!  

גידול של מעל 450% – אנו כיום הקהילה הגדולה החזקה והמשפיעה ביותר בישראל! של אלפי חולים ובני משפחות, בני זוג וחברים מהמעגלים הקרובים. קהילה תומכת, המפגישה בין חולים וותיקים לחדשים, מייצרת אחוות חולים ותחושת שייכות ומעניקה "במה" להעברת הסיפור האישי, באמצעות ראיונות טלוויזיה, רדיו, ותקשורת כתובה. קהילה שבה אנו מפעילים מערך של תכנים רלוונטיים המתחלפים מידי חודש, סדנאות והרצאות בלייב של אנשי מקצוע ברי סמכא ושל חולים המעניקים מהידע ומסיפורי החיים שלהם ונותנים השראה, מתוך רצון להשפיע, לחולל שינויים, לתמוך ולהנגיש מידע חיוני ומשמעותי לחולים ולסובבים אותם. המלצה נכונה, של חולה וותיק או של איש מקצוע, כאן ועכשיו, יכולה לשנות מהלך חיים של חולים רבים אחרים! להלן לינק לצפייה בסרטון אודות קהילת הבית: https://youtu.be/eozGE2PQC4c

מוזמנים להצטרף אלינו לקהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE-GIVERS בקישור הבא:  https://www.facebook.com/groups/mdmshome/

כולנו תפילה בימים אלה לבשורות טובות.

שלכם באהבה,

עירית לוזון, מנכ"לית עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה".