הבית לחולי טרשת נפוצה

מוריה יצחקי

מעט על סיפור חיי, ועל ההנחיות לציבור בצל הקורונה:  

התרגלנו להגבלות בעידן הקורונה, בינהן, הגבלה ביציאה מהבית, שלא להתרחק יותר מ 100 מטר מהבית. לגבי הנכיםתמשיכו כרגיל  .

החיים בצל הקורונה מאלצים אותנו להתמודד עם הנחיות חדשות שאיננו רגילים אליהם שכוללות:  בידוד ביתי בידוד חברתי חוסר יכולת ללכת לעבודה התרגלות למציאות חדשה שינוי ההרגלים שלנו חיפוש דרך יצירתית להתמודד עם האתגר של להעסיק את עצמו ואת משפחתנו.

המציאות שנכפתה עלינו לא קלה בכלל ומביאה את כולם להרגשה של חוסר אונים ואי ידיעה מה צופן העתיד. כמה קשה ובלתי אפשרי לנו להיות כל היום בבית בלי יכולת לצאת קצת להתאוורר אאההה…

עכשיו דמיינו מה עובר על אדם שבאמצע החיים. פתאום נלקחת ממנו היכולת לעשות את כל הפעולות האלה בדיוק, שאנו כל כך רגילים לעשותם באופן טבעי, פעולות כמו : ללכת , להסתובב, לטייל, לרוץ, לרקוד, כל אלה נלקחות ממנו ביום אחד.

לפני 10 שנים זאת הייתה מציאות חיי, כשגיליתי יום אחד באמצע החיים שאני חולה בטרשת נפוצה מחלה שמעולם לא שמעתי עליה לפני כן, ולא ידעתי מה עושים ואיך אני צריכה להתנהל איתה?…

ההתמודדות לא הייתה קלה. חודשים רבים אחרי כל התקף שעברתי, לא יצאתי מהבית ולפעמים גם לא מהמיטה…..לא בגלל שהיה לי אסור, אלא בגלל שלא יכולתי ללכת, שלא לדבר על זה שללכת למרחק של 100  מטר מהבית היה אז בגדר חלום!..

לאט לאט התרגלתי למציאות החדשה בעל כורחי מתוך הבנה שהרבה דברים שהתרגלתי אליהם בעבר הלא רחוק ואפילו עוד היום, הולכים להשתנות, ומשם הגיעו השעמום, היאוש, והתסכול והובילו לירידה במצב הרוח ובעיקר לעצבות. אני מודה שלקח לי זמן להתאפס על עצמי, לקבל את המצב, להבין שיש דברים שהם לא בשליטתי ולחפש מהם הדברים שכן בשליטתי ואותם אני צריכה לשנות.

צעד ראשון באתגר היה לחפש דרכים יצירתיות להעביר ככה סתם את היום (בכל זאת כמה אפשר לראות טלוויזיה) וזה מה שעשיתי, אתגרתי את עצמי כל יום במשימות פשוטות וקטנות, רשמתי לעצמי רשימת דברים שתמיד רציתי לעשות והתחלתי לפעול כדי להשיג איתן.

הרשימה כללה גם סידורים שאני צריכה לעשות, דברים חדשים שרציתי ללמוד ותמיד עיניינו אותי, פיתוח התחביבים שלי ועוד…

בסופו של כל יום עברתי על הרשימה וגם אם עשיתי 2 או 3 דברים מתוכה הייתי מאושרת וגאה בעצמי. אלו היו ההצלחות הקטנות שנתנו לי את האנרגיה לחזור ולאתגר את עצמי שוב ושוב..

לצערי, זו עדיין מציאות חייהם של הרבה חולים בטרשת נפוצה בישראל.

אנשים שבאמצע החיים אובחנו בטרשת נפוצה, ועם הגילוי מגיעות הנחיות חדשות שמביאות אותם למציאות שלא הכירו לפני. מציאות שמכריחה אותם לעשות הרבה שינויים בהרגלים ובצורת החשיבה. אנשים שמרחב התנועה שלהם פתאום מוגבל בלי קשר להחמרות בשל נגיף הקורונה .

ובחזרה אלינו….איננו יודעים כמה זמן הקורונה תישאר איתנו ואיך יראו חיינו אחריה, אבל החשוב הוא שנתחזק מזה ולא נישבר.

נראה את זה כהזדמנות לחשיבה חיובית, הבנה והכלה של האחר וערבות הדדית, ובסופו של דבר, הלוואי וניקח את זה כנקודה למחשבה שכמו שאנו חווים כרגע את מציאות החיים בצורה מוגבלת ולא יכולים להתנהל כמו שהיינו רגילים בעבר, ככה יש הרבה נכים שזאת מציאות חייהם היום יומית.

אולי החוויה הזאת תגרום לחלקנו להיות במקום של הבנה, הכלה וחמלה כלפי האחר, ומי ייתן שבפעם הבאה שתתקיים הפגנה של נכים, במקום שנכעס על הפקקים שמשבשים לנו את סדר יומנו, ההפגנה תהפוך להיות הפגנת הזדהות ותמיכה של כולנו.

מה שמזכיר לי קטע מתוך שיר של בניה ברבי, שלדעתי מתאר את מה שאנו חווים בימים אלו: "ואולי, אולי אחרי שייגמר, אוכל לבנות חיים ממה שיישאר ואולי, אולי התרגלתי לוותר, כולם פה אבודים אבל אני טיפה יותר ואולי עוד יש לי בשביל מה להתעורר, ואולי עוד יש לי בשביל מה להתעורר"

בתוך כל הבלגן וחוסר הוודאות שאנו חווים כיום, אנחנו צריכים להיות מאוחדים להתחזק להיות בשמחהלחשוב חיובי לשמור על עצמנו ועל משפחתנו לנצל את הזמן להתבוננות פנימית וחיבור עם עצמנו לחזק את התקשורת בתא המשפחתי שלנו.

והכי חשוב לקבל את השינוי באהבה!

כי כשאנחנו לא יכולים לשנות את המצב הקיים, החיים מאתגרים אותנו לשנות את עצמנו.

זה השינוי המשמעותי ביותר שנחווה בחיינו!! מי יתן ונעבור את התקופה הזאת בשלום במהרה וביחד. אמן ואמן!!!

רוצה להעניק לעצמך מתנה?…רוצה ללמוד כלים לחיזוק האהבה העצמית שלך? סדנת "אהבה עצמית" לנשים בזום באווירה אינטימית, מכילה ואוהבת, מהספה בבית.  אם קראת עד לפה ואהבת…רשמי " אני"  בהודעה בפרטי והצטרפי אליי ולעוד נשים אמיצות לסדנה כייפית בה נעבור חוויה מיוחדת ומעשירה של היכרות והתחברות עם עצמנו. מוריה יצחקי- קואצרית ומנחת קבוצות בתחום ההתפתחות האישית  וחיבור  לכוחות  הפנימיים שבתוכנו. ❤ אם יש לכן שאלות מוזמנות להתקשר אליי 052-6262347

נ.ב. אשמח אם תשתפו כדי לחזק את אלה שההתמודדות עם קשיים ושינויים, היא שיגרת חייהם.

תו מידות לאפקטיביות - הבית לחולי טרשת נפוצה (ע''ר)

מלאו את הפרטים והצטרפו לניוזלטר הבית:

המוקדים הטלפונים של קהילת הבית

הנכם מוזמנים ליצור קשר על מנת לעמוד על זכויותיכם, כחולי טרשת נפוצה, ולקבל מענה לשאלותיכם. אנא התייחסו לשעות הפעילות של המוקדים השונים.

ביטוחי חיים פנסיה ובריאות לחולי טרשת נפוצה

השירות ללא תשלום ו/או מחויבות ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות 17:00-18:00

מיצוי זכויות רפואיות לחולי טרשת נפוצה

השירות ללא תשלום ו/או מחויבות ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות: 12:00-14:00

הנכם מוזמנים להצטרף לקבוצות הווטסאפ שלנו

קבוצת תמיכה להורים לילדים/נוער וצעירים

קבוצת תמיכה להורים של צעירים המתמודדים עם טרשת נפוצה, במטרה לסייע בהתמודדות הריגשית והמעשית של הצעיר/ה.

קבוצת הצעירים של קהילת הבית - "יד ביד"

פתחנו קבוצת ווטסאפ לצעירים שבינינו. מדובר בקבוצה שמאפשרת מקום לשאלות, בעיות, חוויות, המלצות ועוד – הצטרפו אלינו!

קבוצת הנשים של קהילת הבית - "תסגרי ת'(ט)רשת"

מטרת הקבוצה היא להרים את כולנו למעלה למקום שלם עם, למרות, ואפילו בזכות האתגר שלנו. לחבק, לתמוך לעודד ולתת השראה אחת לשנייה. לקיים מפגשים הן וירטואליים והן פיזיים.

קבוצת NMO - מוצאים את נמו

הצטרפו לקבוצה של מתמודדי NMO – הקבוצה הוקמה ביוזמה והובלה של לימור הרשקוביץ חברת קהילת הבית

קבוצת תמיכה להורים של צעירים מעל גיל 22

קבוצה חדשה בה נוכל לקבל ולהעניק תמיכה, לשאול שאלות ולקבל תשובות, להאזין ולצפות בתכנים מעניינים

עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" מחבקת אתכם באהבה, ומציעה לכם מגוון תכנים ופעילויות:

סדנאות והרצאות במסגרת תוכנית חוסן לזמן מלחמה: סדנת נשימות, יוגה, מיינדפולנס, סוג'וק, פילאטיס, על טראומה וסטרס, על נוירופסיכולוגיה שיקומית בטרשת נפוצה, ועוד 300 הרצאות בכל הנושאים הרלוונטיים לטרשת נפוצה, לצפייה באתר הבית: https://mshome.org.il/%d7%a7%d7%94%d7%99%d7%9c%d7%aa-%d7%94%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%9c%d7%97%d7%95%d7%9c%d7%99-%d7%98%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%a0%d7%a4%d7%95%d7%a6%d7%94-%d7%95-care-givers/

הנגשת מידע עדכני על היערכות מרכזי הטרשת הנפוצה ברחבי הארץ, בזמן המלחמה https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid02nimBcEXNgvaiQMj4dyRdk5K5o1a4K4MkfB4LgCKN92y4EyhjdNugLjzQWARMD65dl

מפגש סדנא שבועי של כתיבה ללב ולנפש, בהנחיית ליאת רוסטוקר חברת הקהילה 
https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0v9pFa9itZJGKzRP7W2DoR6VJasqp3w1gLXk9oTgDMaCMdCscUszwsJfiAbKYb7qol

איגרת זכויות לנפגעים ו-מוקד טלפוני של משרד עורכי דין "אגרט קראוס" לזמן המלחמה https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0jB7yFqFv18QUhMFhN711DJa9Wgdtv95HfxCkF36YFUVDFzWrVqecbEVFrFKrcVnXl

המשך הפעלת המוקד הטלפוני החינמי שלנו בנושא מיצוי זכויות רפואיות של חולי טרשת נפוצה וניהול הליכים מול המוסדות השונים, בשיתוף משרד עורכי דין "אגרט קראוס". השירות ניתן ללא תשלום ו-/מחויבות, ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות 12:00-14:00 

הנחיות והתגוננות של פיקוד העורף לבני הגיל השלישי ולאנשים עם מוגבלויות – וובינר שהתקיים ביוזמת "עזרים", בהנחיית נציג פיקוד העורף.

סיוע רפואי מיידי הכולל מעל 500 רופאות ורופאים ממגוון התחומים, למפונים בכל הארץ https://www.ima.org.il/main/forms/Form254Search.aspx

סדנת התמודדות עם לחץ https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0aKqJ5J1AfainCjTyTpdfMdWdWYbx6MuCoqE3WMgqvFR7hyyyVfHHMhtAbGFUTjv9l  וייעוץ תזונתי לזמן המלחמה, https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0JuWeHeUkFCit8Ph6F4XJuYzwgspZDyrq2tPUmvDvoEFkuiwKbVMTQ783dRoaekcYl  במרכז לטרשת נפוצה בי"ח הכרמל חיפה, בראשות פרופ' אריאל מילר.

סדנת תרגול מיינדפולנס במטרה לעזור לנו למצוא יציבות בלב הסערה, לטפח כוחות ואיזון פנימי. https://todaabria.mindfulspace.co.il/mbsr/

סדנת הקשבה ככלי הריפוי המיטיב ביותר שיש לנו – מפגש אונליין שהתקיים עם נטלי בן דוד.

הרצאות וקורסים של קמפוס איל"ן לזמן המלחמה: מדיטציה ודמיון מודרך, אומנות הקולנוע, דרום קוריאה, בינה מלאכותית AI, יזמות מנהיגות והתנדבות, מבוא ל-NLP.

תוכנית אימון להורים, לנוער עם טרשת נפוצה, 8 מפגשים, בהובלה של ד"ר אסתר גנלין משניידר ובהנחיית אלון קוטב ותמר בן דוד. מתחילים ב-13/11.

פאנל המומחים: ד"ר הלמן וד"ר ירקוני, מהמרכז לטרשת נפוצה בלינסון, אודות עדכונים מכנס המחקר הגדול באירופה בנושא טרשת נפוצה: ECTRIMS   2023 יתקיים בסוף נובמבר.

פודקסט "כבר לא שקופים" של עמותת הבית – ראיונות 1:1 עם מיטב המומחים. מוזמנים להאזין בספוטיפיי https://open.spotify.com/show/3yuALNDjNTeWB9f3e9I9GF

קבוצות "הבית" – מוזמנים להצטרף אל קבוצות התמיכה שלנו: לצעירים, נשים, הורים לילדים ונוער, הורים לצעירים, חולי NMO. באתר הבית:  https://mshome.org.il/

מנטורים לדרך – אם אתם מאובחנים חדשים או וותיקים בטרשת נפוצה – זה ממש לא משנה. מחלת הטרשת הנפוצה היא מסע ארוך, וכל אחד מאתנו זקוק לחבר למסע, מישהו שילווה אותו, יקשיב, ייעץ, יתמוך, ייתן לו טיפ שווה, או שיסדר את המחשבות. אז הגעתם למקום הנכון, ברוכים הבאים לעמוד המנטורים שלנו. כל המנטורים שתפגשו כאן הם בדיוק כמוכם, אובחנו באמצע החיים, התמודדו עם קשיים דומים לשלכם, ועכשיו הם כאן לתת לכם יד במסע שלכם. המנטורים עברו קורס הכשרה להיות מנטורים של חולי טרשת נפוצה, וכל מה שאתם צריכים לעשות הוא למצוא את האחד או האחת שלכם וליצור קשר. https://mshome.org.il/%d7%97%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%a1%d7%a2-ms/

תעסוקה שווה וקריירה: מתוך אמונה במשמעות העמוקה של ערך העבודה והתעסוקה אנו ממשיכים, גם בימים אלה, לקדם תעסוקה שווה בישראל, ומעודדים אתכם, א.נשים בעלי 20% נכות ומעלה, לפנות אלינו.

בתכנית תעסוקה שווה תוכלו לקבל הכוון, יעוץ וליווי לתעסוקה, ללא עלות. אנו נותנים מגוון רחב של שירותים שיסייעו לכם להשתלב בשוק התעסוקה, לפתח קריירה או לחשב מסלול מחדש.

הייעוץ שלנו הוא פרטני, ומותאם אישית לכל אחד ואחת מכם, וכולל סדנאות מקצועיות, קורסים והכשרות ומגוון הזדמנויות לתעסוקה. 

נשמע מעניין? השאירו לנו פרטים >> https://tinyurl.com/yckm44th

לפניכם לוח משרות באתר "עבודה נגישה" https://avodanegisha.labor.gov.il/index2.php?id=4

האומנים שבינכם מוזמנים להצטרף אל גלריית הבית שלנו: https://www.youtube.com/watch=P4rBo2XaUzg  – עבור המתמודדים עם טרשת נפוצה העיסוק בפעילות בעלת תכלית יצרנית המעודדת ביטוי יצירתי הוא מקור להעצמה אישית, וזו, תכליתה של אמנות ההבראה! 

חברים/ות יקרים, בחודש מאי 2020 השקנו את קהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-Caregivers עם 740 חברי קהילה, וכיום, חברים בקהילה שלנו מעל 4300 חברים/ות!  

גידול של מעל 450% – אנו כיום הקהילה הגדולה החזקה והמשפיעה ביותר בישראל! של אלפי חולים ובני משפחות, בני זוג וחברים מהמעגלים הקרובים. קהילה תומכת, המפגישה בין חולים וותיקים לחדשים, מייצרת אחוות חולים ותחושת שייכות ומעניקה "במה" להעברת הסיפור האישי, באמצעות ראיונות טלוויזיה, רדיו, ותקשורת כתובה. קהילה שבה אנו מפעילים מערך של תכנים רלוונטיים המתחלפים מידי חודש, סדנאות והרצאות בלייב של אנשי מקצוע ברי סמכא ושל חולים המעניקים מהידע ומסיפורי החיים שלהם ונותנים השראה, מתוך רצון להשפיע, לחולל שינויים, לתמוך ולהנגיש מידע חיוני ומשמעותי לחולים ולסובבים אותם. המלצה נכונה, של חולה וותיק או של איש מקצוע, כאן ועכשיו, יכולה לשנות מהלך חיים של חולים רבים אחרים! להלן לינק לצפייה בסרטון אודות קהילת הבית: https://youtu.be/eozGE2PQC4c

מוזמנים להצטרף אלינו לקהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE-GIVERS בקישור הבא:  https://www.facebook.com/groups/mdmshome/

כולנו תפילה בימים אלה לבשורות טובות.

שלכם באהבה,

עירית לוזון, מנכ"לית עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה".