הבית לחולי טרשת נפוצה

תפריט ניווט

הבית לחולי טרשת נפוצה

מערך התמיכה

מטרת מערך התמיכה הינה לתמוך בחולה ובבני משפחתו, במטרה להביא לאיכות חיים מיטבית, תוך השפעה חיובית על התארגנות המשפחה ומהלך המחלה.

מערך התמיכה

יש למי לפנות: הכירו את מערך התמיכה הגדול, לחולי טרשת נפוצה ובני המשפחות.

עמותת הבית לחולי טרשת נפוצה פועלת בנחישות ליצירת שינוי חיובי בחייהם של חולי טרשת נפוצה. באתר האינטרנט שמפעילה העמותה תוכלו למצוא עשרות מטפלים ומומחים מתחומים שונים ובהם: ייעוץ משפטי ומיצוי זכויות, תזונה, בריאות הגוף והנפש, טיפול באמנות, סדנאות השראה ועוד. בפרק זה נציג בפניכם חלק מהמומחים

מטרת מערך התמיכה הינה לתמוך בחולה ובבני משפחתו, במטרה להביא לאיכות חיים מיטבית, תוך השפעה חיובית על התארגנות המשפחה ומהלך המחלה. זאת, על ידי שיפור יכולת ההתמודדות של המשפחה עם המחלה וביטוייה, באמצעות מערך תומך – רפואי וריגשי, הרואה את האדם על מכלול היבטיו בראייה הוליסטית ותוך התייחסות משולבת למרכיבים הגופניים, הנפשיים והחברתיים של הטיפול בחולה. תמיכה שכזו מסייעת בהפגת המתח, הבלבול וחוסר הוודאות ומסייעת לחולה ולבני משפחתו במהלך המחלה, ובעת קבלת ההחלטות הקשורות בהתמודדות עם המחלה.

אנו מזמינים אתכם ליידע אותנו על מומחים נוספים וכך נוכל יחד להרחיב את מאגר המומחים והמטפלים

*רשימת המטפלים והיועצים במערך התמיכה של עמותת הבית לחולי טרשת נפוצה הינה בגדר המלצה בלבד. כלל הטיפולים והשירותים הניתנים הינם באחריות המטפלים/יועצים בלבד. אנו ממליצים לבקש מהמטפלים אישורים ותעודות הסמכה, כולל ביטוח אחריות מקצועית וצד ג’, עוד בטרם תחילת הטיפול. בנוסף, כל דרישת תשלום שתיקבע, היא בין המטפל למטופל, וכן, נושא שמירת סודיות והגנת הפרטיות.

מהי טרשת נפוצה?

ביוזמת העמותה הופק סרט הסברה הפונה לבעלי תסמינים המעוררים חשד לטרשת נפוצה, ולמאובחנים חדשים.

מטרת הסרטון היא להציג את ההיבטים המקצועיים להתמודדות עם גילוי המחלה, לא רק מהפן הרפואי, אלא גם מהפן הפסיכולוגי והמשפטי.

יש לכם שאלות על טרשת נפוצה? ב-2018 הפיקה העמותה, סרט הסברה באורך 24 דקות, המרכז מידע חשוב עבור המאובחנים בטרשת נפוצה ובני משפחותיהם. בסרטון משתתפים: ד"ר שלמה פלכטר נוירולוג ומומחה בטרשת נפוצה, עו"ד גיל קראוס, מומחה בייעוץ וייצוג משפטי של חולי טרשת נפוצה, ערן ברקוביץ', פסיכולוג רפואי, בעל ניסיון רב בתחום טרשת נפוצה.

מהם תסמיני זיהוי המחלה? מה גורם לזירוז ההתפרצות וכיצד ניתן לשנות את מהלך המחלה ולגרום לכך שיהיו פחות התקפים ופחות נגעים ברקמת המוח? איך ניתן לנהל את המחלה ולא לתת לה לנהל אותנו? על שאלות אלו ועוד עונים 3 מומחים שחוקרים את המחלה כבר שנים וטיפלו באלפי חולים בישראל. המומחים תועדו בסרט שהופק ביוזמת עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה".

ד"ר שלמה פלכטר: צילום מתוך סרט ההסברה למאובחנים בטרשת נפוצה ובני משפחותיהם. הסרטון הופק על ידי עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" (מפיקה-נעם גרשלר, במאי וצלם-איתמר לידר, אסטרטגיה ובימוי-אורי ביילין) מתרומת קרן דליה ואלי הורביץ.

מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא אחת המחלות היותר נפוצות של מערכת העצבים המרכזית. מחלה שבסיסה היא מחלה דלקתית, שפוגעת באנשים שיש להם נטייה גנטית לחלות. זו היא מחלה אוטו-אימונית בעלת מהלך נוירו-דגרנטיבי, משמעו, שבמשך השנים היא גורמת לתהליכים ניווניים של רקמת המוח. המחלה יכולה להתבטא במספר אופנים: הצורה הנפוצה ביותר היא התקפית הפוגתית, המחלה האחרת היא משנית להתקפית הפוגתית, ומחלה נוספת, היא מחלה התקפית מתקדמת. המחלה פוגעת בכל מסילה של מערכת העצבים המרכזית. יכולה להתבטא בכל צורה שהיא, החל מהפרעות ראיה, הפרעות מוטוריות, הפרעות תחושה, הפרעות יציבה, הפרעות זיכרון, הפרעות קוגניציה, או הפרעות התנהגות. כל מסילה עלולה להיות מעורבת בסוג של המחלה. 

אין מידע מספיק מה הגורם המוביל להופעת המחלה, היא מופיעה אצל אנשים שיש להם נטייה גנטית לחלות במחלה, כלומר נטייה תורשתית. יש משפחות שיותר מאדם אחד חולה במחלה, כלומר יש תבנית גנטית למחלה. יש גורמים סביבתיים שעלולים להוביל להופעת סימני המחלה או להתקף. לדוגמא חוסר בוויטמין D, עישון, או מצבי דחק נפשי. 

לצערנו הרב, ברגע שאדם חולה במחלה, הכלים היחידים שעומדים לרשותנו, קשורים ביכולת לנסות ולשנות את מהלך המחלה. כלומר, באמצעות התרופות, ברגע שנעשית אבחנה, אנחנו יכולים לשנות את מהלך המחלה, לגרום לכך שיהיו פחות התקפים, פחות נגעים או פצעים ברקמת המוח, ועל ידי זה להביא לכך שתהייה הצטברות קטנה יותר של נכות. על ידי כל אלו אנו משפרים בצורה משמעותית את הפרוגנוזה של החולים.

האם ניתן לעשות משהו נגד המחלה?

לצערי הרב לא ניתן להירפא מהמחלה. כמו הרבה מהמחלות האוטו-אימוניות האחרות, גם טרשת נפוצה היא מחלה חשוכת מרפא. עד שהצופן הגנטי של כל מחלה בנפרד, לא יפוצח לא ניתן יהיה לרפא את המחלה.

איך מאבחנים את המחלה?

ביצוע האבחון במספר אופנים: האופן הראשון הוא על בסיס הקליניקה. החולה מגיע לרופא ומספר את הסיפור הרפואי שלו והסיפור יכול לרמוז שאכן יש כאן תהליך שהוא עלול להיות של טרשת נפוצה. כדי לאמת את האבחנה אנו מבצעים בדיקת MRI שזו הבדיקה האולטימטיבית היום. הצירוף של בדיקת ה- MRI, הנוגדנים והקליניקה, עוזרים לנו להגיע לאבחנה. 

כמובן שהקליניקה לא מבוססת רק על אירוע אחד וצריך אירוע נוסף במהלך הזמן. ככל שהאבחנה מתבצעת במהירות מקלה ומזרזת גם את מתן הטיפול וככל שמקדימים בטיפול, הן טוב יותר, ומשפרים את הפרוגנוזה של החולה. מניסיוני, חולים ומטופלים נודדים מספר שנים עד שהם מגיעים לאבחנה כי הם חולים בטרשת נפוצה. לפעמים הפרעת תחושה שחוזרת על עצמה עלולה להיות הביטוי הראשון. מן הראוי להגיע לנוירולוג, כדי לעשות בירור מהיר שעשוי לקדם את האבחנה, ובהתאם, לקדם טיפול מהיר.

מהם הסימנים שמדליקים נורה אדומה?

הסימנים הראשונים שיכולים להופיע בתחילת המחלה, כביטוי למחלה, יכולים להיות הפרעת ראייה כמו ירידה בחדות הראיה, החולה רואה לבן בעין או לא רואה בכלל, הפרעת תחושה שמתמשכת ומתמשכת ולא חולפת, יכול בן אדם להתלונן על חולשה של יד, זרוע, פלג גוף, התקף של סחרחורות שלא חולף, יכול להופיע כפל ראיה, שיתוק של עצב הפנים, כלומר כמו שציינתי, כל מסילה במערכת העצבים יכולה להיות מעורבת.

מזה בעצם התקף?

הופעה של סימן למשל כפל ראיה שלא חולף תוך 24 שעות. זה מחייב לבצע בירור בהקדם האפשרי. חשוב לפנות לנוירולוג אם אתה כרגע בהתקף. אם למטופל אין נוירולוג קבוע, הייתי ממליץ לפנות לחדר מיון, מכיוון שכל התקף מחייב התייחסות מהירה.

עד כמה נפגעת איכות חייהם של חולי טרשת נפוצה?

אין ספק שלאור הטיפול החדש איכות החיים נפגעת בצורה פחותה. מניסיוני מהחולים שנמצאים אצלי בטיפול, רובם המכריע ממשיך לתפקד ביומיום בצורה הכי נורמלית האפשרית כולל בעבודה, במשפחה, בחברה ובכל תחומי החיים. לפעמים, תלוי במידת הנזק שנגרם, נוצרות מגבלות, ולכך, יש צורך לעשות התאמות במקום העבודה, או למצוא  פתרונות אחרים. עלולות להיווצר מוגבלויות.  לשמחתי ממה שאני רואה במרפאה שלי, רובם המכריע של המטופלים ממשיך לתפקד בצורה טובה מאוד.

מה אתה ממליץ למאובחנים חדשים בטרשת נפוצה?

להיעזר באחד מהחוג הראשון מבני המשפחה. בשלב הראשון בבן או בת הזוג זה דבר חיוני מאוד. נתקלתי במצבים בהם בת בן הזוג הסתיר את היותו חולה. לדעתי זה עולה בבריאות נפשית קשה מאוד לחולה שבסופו שלדבר חוזרת אליו כמו בומרנג. מכיון שמצבי סטרס עלולים להחמיר ולהביא להתפרצות של התקפים ולשמור בפנים את הסוד הזה זה דבר רע מאוד, חשוב להיעזר בבני המשפחה.

עו"ד גיל קראוס: צילום מתוך סרט הסברה למאובחנים בטרשת נפוצה ובני משפחותיהם. הסרטון הופק על ידי עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" (מפיקה-נעם גרשלר, במאי וצלם-איתמר לידר, אסטרטגיה ובימוי-אורי ביילין) מתרומת קרן דליה ואלי הורביץ.

עורך דין גיל קראוס שימש בין היתר כיו”ר וועדת פלת”ד וסגן יו”ר וועדת נזיקין בלשכת עורכי הדין במחוז ת”א. כיום מנהל את פורומים נזיקין וביטוח באתר הפורומים המשפטיים, ומלווה עמותות חולים שונות בנוגע לזכויות חברי העמותה מול גורמים שונים בישראל, בינהן, עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה".

מה על החולה לעשות ברגע שאובחן בטרשת נפוצה?

קודם כל צריך לקחת בחשבון כי לכל חולה יש לו את התיק שלו והנתונים שלו. כשמגיע חולה אנחנו בוחנים בארבעה מישורים את הזכויות שלו, נכות בביטוח לאומי; ניידות משרד הבריאות; תביעה לשירותים מיוחדים; פטור ממס הכנסה לנכות מאוד משמעותית. מה שחשוב לדעת הוא שאחת הבעיות הבולטות שבתקנות המוסד לביטוח לאומי, שעל פיהן קובעים נכות, היא שלא מוזכר בהן סעיף לטרשת נפוצה. הנכות נקבעת על פי התסמינים ולא עלפי האבחנה.

חשוב להיות מסודר עם מסמכים רפואיים, כל תלונה, הפניה, בדיקה כל מסמך כזה חשוב מאוד. כמו כן חשוב לבצע את הבדיקות הרלוונטיות והטיפולים. בשלב ראשוני, כדאי להתייעץ עם מי שמבין בתחום, וזאת במטרה לקבל מעטפת רלוונטית. בשל השוני המהותי בין מטופל אחד לשני, ההתייעצות חשובה ביותר. לעיתים בעקבות ההתייעצות בוחרים מסלול מסוים.

אלו זכויות מקבלים חולי טרשת נפוצה?

חולי טרשת נפוצה זכאים לזכויות בהתאם למצבם:

נכות כללית: חולים שהוכרו כבעלי נכות כללית זכאים לגמלה חודשית והטבות נלוות כמו הנחה בארנונה, תחבורה ציבורית, חשבונות חשמל ועוד. צריך לקחת בחשבון שבפרמטר של נכות רפואית יש בחינה של יכולת לעבוד בפועל ולכן יש מקרים של אנשים שחולים בתסמינים מאוד בולטים אך ממשיכים לעבוד בצורה רגילה והמשכורת שלהם לא נפגעת. לכן יש סיכוי שהביטוח הלאומי ידחה את בקשתם.

פגיעות ניידות: פגיעה בגפיים התחתונות מתבטאת בקשיים בהליכה, בעמידה וכיו"ב. במידה ואדם מוכר זכאי יינתנו לו זכויות שונות כמו: גמלה חודשית, פטור מס בקניית רכב, תו נכה לרכב.

האם כדאי לדווח למעסיק שחליתי בטרשת נפוצה?

כל עוד אתה מודיע למעביד ואין צורך לקצר את יום העבודה או לשנות, זה לא אמור לפגוע בו בשום דרך. באופן עקרוני, למעביד אסור לפטר חולה בגלל מחלה כזו או אחרת. אם וכאשר עובד מוכיח פיטורים בגלל המחלה ולא משהו ענייני, ניתן לתבוע את המעביד בבית דין לעבודה.

מה החשיבות של התייעצות עם איש מקצוע?

המסלול לא קל, צריך לדעת מה להגיש ומה לא, איך להתנהג בוועדה רפואית , איך להתכונן מה להגיד, לא להגיד. יש הרבה מאוד דברים בגלל שהנכות נקבעת על ידי בדיקה שאורכת כמה דקות, ולכן יש משמעות של אדם שמגיע מוכן ויודע איך להתנהל. מעבר לכך נושא הזכויות הוא ים של פרטים, של נושאים, יש בו המון אלמנטים, שאדם מהשורה לא אמור לדעת אותם. לכן יש ללכת לבעל מקצוע, שינסה לכוון את החולה ולבדוק מה מגיע לו, מה לא מגיע לו. ובעיקר לעזור לחולה להגדיר מה הדרך הנכונה לפעול מול הרשויות. החשיבות מאוד גדולה.

בביטוח לאומי, בפרט, נושא קביעת הנכות של חולי טרשת נפוצה הוא סיפור לא קל. בגלל שאין סעיף ספציפי לטרשת נפוצה וזה נקבע על בסיס התסמינים. לכן יש חשיבות למעטפת מסביב שתדע לכוון את החולה למקומות הנכונים. מה שקורה ברוב המקרים, נקבעת נכות של שנתיים, ולאחריה, החולה מתבקש לחזור לבדיקה מחודשת, לכן חשוב להיות מאוד מסודרים.

איזה עצה תוכל לתת לחולים?

לא לוותר על כלום. להתייחס לביטוחים פרטיים שיש לחולה, שיידע בדיוק מה יש לו. ובעיקר בהתייחס לביטוחים הקשורים לאבדן כושר עבודה, קרן פנסיה, ביטוח מחלות. הרבה פעמים אנשים חוששים, אבל בסופו של יום, ההכנסה לא נפגעת אם יש להם ביטוח לאומי. אז באמת בכל מה שקשור למעטפת מסביב, כדאי מאוד לחולה להתייעץ עם מומחים ולבדוק מה מגיע, או לא מגיע לו.

ערן ברקוביץ': צילום מתוך סרט הסברה למאובחנים בטרשת נפוצה ובני משפחותיהם. הסרטון הופק על ידי עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" (מפיקה-נעם גרשלר, במאי וצלם-איתמר לידר, אסטרטגיה ובימוי-אורי ביילין) מתרומת קרן דליה ואלי הורביץ.

הפסיכולוג הרפואי ערן ברקוביץ' מאיר נקודות הקשורות לפן הנפשי, השאלה הראשונה שנשאלה היא…

איך לקבל נכון את האבחנה בטרשת נפוצה?

ברגע שמקבלים את האבחנה של טרשת נפוצה, אין איזו דרך אידיאלית או איך שקוראים לזה בפסיכולוגיה "סגנון התמודות", שכדאי להתמודד אתו. אנשים לוקחים דרכי התמודדות מהעבר שהיו יעילות עבורם וכשהם באים ומקבלים את האבחנה בעצם מתמודדים בצורה זהה. יש אנשים שלוקחים ומקצינים את המחלה וחושבים שהכי גרוע יכול לקרות ומן הצד השני, יש אנשים ששמים את המחלה בצד, אומרים שזה לא נורא ואפילו מתעלמים ולא מגיעים לבדיקות. מה שחשוב זה שיהיה איזה איזון מסוים בין הדברים.

אם הבן אדם יכול להרגיש טוב בחיי היומיום, ואין תחושת פחד, או חרדה, ומצב הרוח לא ירוד, ומהצד השני, הוא יכול לתפקד גם אחרי האבחנה של טרשת נפוצה. אנחנו כמטפלים רוצים לראות שהחיים ממשיכים בדיוק כמו לפני האבחנה. זאת אומרת שהחולים מקיימים חיי שגרה, יוצאים בערב, הולכים לעבודה או ללימודים, ועושים את הכול, בדיוק כמו לפני האבחנה. לפעמים האבחנה גורמת לאנשים לקחת החלטות קיצוניות כמו לעזוב את הלימודים, לפתוח חסכונות, לטייל, למכור את הבית. חשוב להכיר שלגיטימי ונורמלי שלאחר האבחנה תהיה איזושהי סערת רגשות בשל אי וודאות. אפשר להגיד באופן כללי שזה לא הרגע עבור החולה לקבל החלטות קיצוניות והרות גורל. לכן חשוב להזכיר שבכל מרפאה יש פסיכולוג, שניתן ללכת להתייעץ ולדבר אתו.

החולים נוטים להתייחס לעצמם בתור אנשים בריאים, גם לאחר שאובחנו?

האבחנה היא רק איזשהו שלב בתהליך הזה, הרבה מאוד דברים לא משתנים: האישיות – מי שאתה, החברים, ההתמודדות, וכל מה שאתה עושה. ההתמודדות יכולה להיות קלה יותר. אין חוסר ודאות, ובאמת תהליך האבחון של טרשת נפוצה הוא מאוד מסובך, מאתגר וקשה, כי זו מחלה נדירה. הרבה פעמים דווקא בתהליך האבחנה, אפשר להרגיש איזה תחושת הקלה, כי יודעים מה יש לי, וכשיודעים מה יש לי, זה אומר שאקבל את הטיפול הנכון עם התרופה הנכונה. 

אם עדיין יש מחשבות כאלה, כי הרבה פעמים כשאנחנו בחרדה ההתמקדות שלנו היא בדברים השלילים במה שלא טוב, במה שהשתנה, ואני לא יכול…ולפעמים עזרה חיצונית כמו: רופא, חברים, פסיכולוג, להמשיך ללכת לראות שאפשר לעשות את אותם הדברים, אותו הדבר, זה עוזר.

מדוע חשוב לשתף אחרים שאובחנתי כחולה בטרשת נפוצה?

קודם כל, אני תמיד ממליץ להתחיל עם המעגלים הקרובים, יש הרבה פעמים חששות, אולי אני אדאיג אותם? אולי יפסיקו להזמין אותי? אולי יתייחסו אליי אחרת?.. ואני חייב להגיד שברוב המקרים, אני לא מוצא שזה ככה. למעשה, הכל ממשיך כרגיל לצד המחלה, טרשת נפוצה. בתהליך האבחנה מאוד קשה להתמודד לבד. קודם כל נלך לבסיס, אנחנו יצורים תקשורתיים שתלויים באחרים, בחברה. על אחת כמה וכמה כשמתמודדים עם מחלה פיזית. בניגוד לגישת ההסתרה וההחלטה להתמודד לבד עם המחלה, ברגע שאנחנו משתפים יש מי שמלווה אותנו. מאידך, ברגע שמישהו מסתיר משהו, יש הנחה פנימית שמשהו "איתי" לא בסדר, משהו שיש להסתיר, משהו לא בסדר. חשוב להכיר שטרשת נפוצה היא לא משהו באשמתו של אף אחד, לא משהו שאמור לפגוע במהלך החיים. אפשר לשתף ולקבל תמיכה מהקרובים. מה גם שלהסתיר דורש הרבה מאוד מאמץ שהייתי רוצה להוריד אותו מכל מי שמאובחן.

כמה חשוב למצוא רופא שאנחנו סומכים עליו?

טרשת נפוצה זו מחלה כרונית, ולכן, יש צורך למעקב עם מערכת רפואית. כדי שזה יקרה, כדאי למצוא רופא ומרפאה טובים. יש המון סימפטומים, המוח וחוט השדרה שדי שולטים בכל הגוף שלנו, מחשבות, רגשות, תנועות, וכדי שנוכל להרגיש בנוח, ולקבל את הטיפול הטוב, צריך להיות מישהו מולנו, שנוכל לספר לו הכל. לדוגמא חתונה והיריון. נוירולוג צריך להיות חלק מזה. כדאי שיהיה קשר טוב עם הרופא, וגם התחושה שתהייה לנו, שמישהו דואג לנו, ובוחר עבורנו את הטוב ביותר.

כמה חשוב להיות בקשר עם פסיכולוג בזמן האבחנה?

לטעמי קודם כל לבוא ולראות את הפסיכולוג. יש הרבה דברים שחשוב להגיד, לבדוק איך אנשים תופסים את המחלה, אם החולים מבינים שזה אקוטי. הרבה פעמים לאנשים יש השגות איך הטרשת הגיעה אליהם, וחשוב שזה יעלה בטיפול פסיכולוגי, כי איך הם ירגישו בעתיד, מאוד נוגע לאם הם עונים למחשבות האלה. כמו כאלה שחושבים שזה עונש, אשמתו של אירוע כזה או אחר, אשמה. ובאמת חשוב לעשות "זום אאוט" ולראות את התמונה הגדולה. במיוחד בתקופה שלנו, שהטיפולים יותר מתקדמים והתרופות חדשות.

מה הכי חשוב לעשות לאחר האבחנה בטרשת נפוצה?

לשתף, להיעזר בחברים, לא להישאר עם הדברים לבד. גם בצוות הרפואי, כל שאלה וכל תחושה היא לגיטימית. קשה מאוד להבין טרשת נפוצה. הסימפטומים שלה שקופים ולאנשים "מבחוץ" קשה להבין. בסופו של דבר קשה מאוד לאדם "הפשוט" להבין מה זה טרשת נפוצה. זה מסר חשוב לאנשים עם טרשת נפוצה….קשה לאחרים להבין את זה.

המסקנה שלי היא שאין ברירה, אנשים עם טרשת נפוצה חייבים להבין את המורכבות של חיים עם מחלה כזו שלא רואים אותה, ולא יודעים מאיפה היא באה, ולאן תתקדם. נדרשת הרבה סבלנות ורגישות. מניסיון שלי, הרבה פעמים אפשר לראות את המחלה כהזדמנות, יודעים להבדיל בין עיקר לתפל, ועושים החלטות ושינויים אמיצים.

הפרקליטים

עו"ד גיל קראוס

בתמונה: עו"ד גל קראוס, מאתר האינטרנט של משרד עו"ד אגרט קראוס

עוסק מזה למעלה מ- 12 שנים בתחומי הנזיקין, הביטוח ורשלנות רפואית והן בנושא של זכויות חולים ונפגעים בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי וגורמים נוספים בישראל ותביעות חיילים, שוטרים ואנשי כוחות הביטחון לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום). עו"ד קראוס טיפל באלפי תיקים עד היום בתחומים אלו, שכל אחד מבחינתו הוא עולם ומלואו.

עו"ד קראוס משמש בין היתר כיו"ר וועדת פלת"ד וסגן יו"ר וועדת נזיקין בלשכת עורכי הדין במחוז ת"א, מנהל את פורומים נזיקין וביטוח באתר הפורומים המשפטיים, משמש כעורך אתר "נזק" שהינו פורטל משפטי בתחום הנזיקין והביטוח, מלווה עמותות חולים שונות בנוגע לזכויות חברי העמותה, מול גורמים שונים בישראל. בנוסף מעביר הרצאות בפורומים שונים, וכתיבת מאמרים רבים, שפורסמו בתקשורת ובמקומות נוספים. כמו כן, מעביר השתלמויות וקורסים מקצועיים שונים, כולל קורס רפואה למשפטנים באוניברסיטת תל-אביב, קורס רפואה ומשפט וקורסים נוספים במסגרת לשכת עורכי הדין והמרכז למשפט מסחרי באוניברסיטת בר אילן.

עו"ד לינוי אולניק

טיפלה ומטפלת במאות תביעות מול המוסד לביטוח לאומי, משרד הבריאות וחברות הביטוח. נחשפה למחלות מסוגים שונים וצברה ניסיון בעבודה מול אוכלוסיות רגישות, תוך ייצוג בוועדות רפואיות בכל רחבי הארץ. עורכת דין אולניק משרתת במילואים כשלישת יחידה בדרגת רס"ן וכן עוטרה בתעודת הצטיינות מאלוף פיקוד צפון על פועלה במלחמת לבנון השנייה במעמד טקס צל"שים.

משרדה עוסק במימוש זכויות רפואיות לרבות: המוסד לביטוח לאומי – תביעות בתחומי נכות כללית, שירותים מיוחדים, תאונת עבודה, מחלות מקצוע, סיעוד, ילד נכה ועוד. משרד הבריאות – תביעות בתחום ניידות. מס הכנסה – תביעות בתחום פטור ממס הכנסה מסיבות רפואיות. חברות ביטוח – תביעות סיעוד, אובדן כושר עבודה, פנסיית נכות, מחלות קשות ועוד. תביעות רשלנות רפואית. את המשרד הקימה עו"ד אולניק לינוי לאחר שנים בהן רכשה ידע רפואי ומומחיות בייצוג נפגעים בוועדות השונות, וזכתה להערכה רבה מצד לקוחותיה. עו"ד אולניק לינוי בעלת ידע וניסיון רב בהתמודדות ובטיפול במחלות שונות ומגוונות, הקשיים היומיומיים הכרוכים בצל המחלה/ות, אמצעי הטיפול, הכרות עם הרופאים המטפלים וזכויותיהם של חולים שונים בישראל תוך שמירה על כבודו, פרטיותו ואיכות חייו של החולה ובני משפחתו ככל שניתן. כל זאת בפרק הזמן המהיר ביותר שניתן, והכל תוך דאגה וחתירה למימוש מלוא זכויותיהם. משרדה של עו"ד אולניק לינוי מושתת על הענקת שירות אישי ומקצועי מתוך ניסיון בתחום מימוש הזכויות הרפואיות אל מול הגופים השונים ומתוך הכרה והבנת הצרכים והקשיים של החולים ובני משפחתם. המשרד מלווה חולים רבים מרחבי הארץ.

משרד עו"ד בלקר בן נתן

משרד עו”ד בלקר–בן נתן הינו משרד מוביל המסייע ומלווה אנשים שהם חושבים שהם “קטנים” מול הגופים הגדולים. משרדנו עוסק בתחום פשיטות רגל וייצוג חייבים/ות בהוצאה לפועל. המשרד מומחה בהגשת פתרונות מגוונים לחייבים/ות בהוצאה לפועל ומתאים להם את הפתרון הנכון עבורם/ן בהתאם לנסיבות הספיציפיות שלהם/ן. המשרד מייצג תובעים בתחום הנזיקין בתאונות שונות כגון: תאונות דרכים, תאונות עבודה, תאונות תלמידים, תאונות ברחוב, רשלנות רפואית ותאונות בכלל. בנוסף, משרדנו מומחה בתחום דיני הביטוח ומייצג מבוטחים בפוליסות שונות שנדחו על ידי חברת הביטוח בתואנות שונות.

המשרד בניהולן של עו”ד מרסל בלקר ועו”ד רויטל בן נתן, בעלות ניסיון עשיר של כ-15 שנים בתחום הביטוח ובעלות יכולות גבוהות במו”מ מול חברות הביטוח. על מנת לייצג את תביעת הלקוח/ה באופן הטוב ביותר, המשרד מקפיד להעמיד לרשות הלקוח/ה את מירב ומיטב הכלים המשפטיים ומלווה באופן קבוע על ידי צוות רופאים מן הבכירים בישראל. אנו מעמידים לרשותך שורה של אנשי מקצוע מובחרים בעלי ניסיון וידע מעמיק, הבקיאים היטב בתחומי הפעילות השונים. המשרד דוגל במתן שירות אישי ואדיב, תוך ניצול הידע הרב והניסיון לטובת הלקוח, עד להשגת התוצאה הטובה ביותר עבורו.

עו"ד רונית גדור

"בחרתי להיות אופטימית"

היא אובחנה כחולה בטרשת נפוצה, נאלצה לפרוש מעבודתה במשטרה, אך לא איבדה לרגע את האופטימיות. כיום, רונית גדור, מרגישה שהיא מגשימה עצמה כמגשרת זוגית לענייני גירושים ופרידה

מתוך כתבתו של ישי פלדמן שפרסמה באוקטובר 2018 בישראל היום: "הפעם הראשונה בה חוותה רונית גדור התקף של טרשת נפוצה היה בגיל 23. אז, במהלך הלידה של בתה, היא חשה כיצד נרדמת כל רגלה, מן הכף ועד למותן. אחרי ארבע שנים בערך, הגיע התקף נוסף שהתרחש בזמן גירושיה. היא הייתה אז עורכת דין בתחילת דרכה, ובמשך שבוע החלה רגלה שוב לכאוב. כשפנתה לנוירולוגית בכדי לברר את פשר הדבר, המחלה נחשפה. בתום מספר בדיקות שנעשו תוך כדי שמונה ימי אשפוז, היא קיבלה אבחנה כי מדובר בטרשת נפוצה. בינתיים הסימפטומים חלפו ורונית המשיכה בחייה כרגיל. היא הצטרפה למשטרת ישראל, שם עבדה בתפקידים משפטיים שונים, בהם, תובעת משטרתית, והחיים התנהלו כסדרם. אך תמיד היתה עננה שהעיבה, עם הידיעה שיום אחד המחלה תתפרץ.

היום הזה הגיע כאשר רונית היתה בת 40

כשהסימפטומים החריפו. "הבנתי שאני צריכה לעשות איזה שהוא שינוי משמעותי באורח חיי" היא מספרת, "יצאתי לפנסיה מוקדמת מהמשטרה והחלטתי שאני לא רוצה לעבוד יותר כעורכת דין, מכיוון שזו עבודה קשה ומלחיצה מאוד, שלא מתאימה למצבי הבריאותי. רציתי עבודה יותר רכה ובמקביל, כאשר המחלה החלה להפריע לי בתיפקוד יותר ויותר, הבנתי שאני צריכה גם להתחיל לטפל בעצמי. עשיתי שינוי משמעותי כולל בסגנון החיים והתחלתי להיות פעילה הרבה יותר בדברים שאני אוהבת. התחלתי ללכת לחוגים כמו פילאטיס ופיסול, והתחלתי גם לעשות הרבה יותר ספורט, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק".

"יצאתי לפנסיה מוקדמת מהמשטרה"

תמונה מדף הפייסבוק של רונית

מהי לדעתך ההשפעה של מגשר בתהליך הגירושין?

"ראיתי הרבה מקרים אחרים, גם בעבודה, וגם אצל חברים, שבהם הילדים נקרעים בין ההורים בתהליך הגירושין. יש מאמרים של פסיכולוגים שמנתחים את הנזקים שנגרמים לילדים בכל הגילאים כתוצאה מגירושים והמחיר שהם משלמים על כך הוא מאוד קשה. מדובר בטראומות לטווח הארוך. אפילו אצל הורים מאוד אינטלגנטים ומודעים, יש אגו בסכסוך הכלול בגירושים, שבגללו הם לא רואים את הילדים, למרות שהם חושבים שכן. הם יכולים לחשוב שהילד במצב נפשי בסדר גמור אך בפועל זה לא כך בכלל. אצל הילדים מסתמנות תחושות של חוסר ביטחון וחרדות וזה משפיע על החוסן הנפשי שלהם ועל עתידם בכל התחומים. לכן הרגשתי שאני חייבת לעשות משהו בתחום הזה למען אחרים, ואני עושה את זה באהבה גדולה. הגעתי לזה בשל מצבי הבריאותי, כך שאפשר לומר שמעז יצא מתוק".

האם את מצליחה כיום לראות את הצד האופטימי בדברים מסויימים, למרות מצבך הבריאותי, ואיך את עושה את זה?

"אני חושבת שכל עוד אדם יכול להתנהל באופן עצמאי, יש לו את הבחירה איך להסתכל על הדברים ומה לעשות עם עצמו. ואני בחרתי להיות אופטימית. הבנתי שאלה הקלפים שקיבלתי ואני יכולה איתם לבחור להרגיש ולהיות קורבן של הנסיבות, או, לנסות להרים את עצמי ולהגיד שעם הקלפים האלה אני יכולה לעשות המון, ולנצח. הגעתי למסקנה שאני יכולה להוות השראה עבור אנשים עם מוגבלויות שונות ולהמשיך לפתח ולחזק את עצמי. לפני כחצי שנה פגשתי את אייל בן זוגי שלוקה בשיתוק מוחין והוא השראה גדולה עבורי גם כבן זוג וגם כאדם, וכיום אנחנו מיישמים את הגישה הזו ביחד". שנינו בגישה שהמצב שאנחנו נמצאים בו לא אמור לשלוט בחיים שלנו. יש לנו מחלה או מגבלה שהיא חלק מאיתנו, אך אנחנו מנהלים אותה, ולמדנו לחיות איתה בשלום עם עצמינו בצורה המיטבית".

"כבשה על קנבס בהשראת קדישמן", מעשה ידיה של רונית. צילום מדף הפייסבוק שלה.

אחת העמותות שאת פעילה בהן קשורה לערב שאת מפיקה, איזה ערב זה אמור להיות?

"מדובר בערב שנועד להעלות למודעות את המחלה טרשת נפוצה, הערב מיועד לחולים בטרשת נפוצה, בני המשפחות ומעגלי החברים, והקהל הרחב. אני חברה פעילה מספר שנים בעמותה שנקראת "הבית לחולי טרשת נפוצה" התחברתי מאד לעשייה ולחזון של מנכ"לית העמותה. לפני מספר שנים הייתי במופע של הקאמרי בשם "הישראלי הנודד", זה מופע מדהים של השחקן אלעד שיפוני, שמתאר את מסעותיו בעולם דרך סיפוריו האישיים המרתקים בליווי הרכב מוזיקלי. פניתי אל אלעד שיפוני ושאלתי אם יהיה מוכן להופיע בהתנדבות למען חולים בטרשת נפוצה, אלעד נענה לבקשתי והביע רצון רב. כך נוצר החיבור בין העמותה ובין אלעד שיפוני וצוות השחקנים שלו, ונולד ערב מרגש ביותר ובלתי נשכח ."

על הספה

אורלי רוגין: מאמנת אישית

"לכל מי שמחפש שינוי בחייו, אל תחששו מהשינוי. ביטחו באומץ שלכם, בייעוד שלכם, במי שאתם. לכו עם הלב שלכם גם כשהוא מוביל אתכם למקום חדש ולא מוכר. תבחרו באפשרות הבחירה! בחרו את חווית החיים שלכם". זהו המסר של אורלי רוגין, מאמנת אישית.

כך מספרת על עצמה אורלי: "אנשים שאלו אותי: "את לא פוחדת להפסיק את המרוץ?" ואני עניתי באומץ: "לא! אני הולכת כדי להגיע אל עצמי". עזבתי קריירה מוצלחת של 23 שנים בתפקידי ניהול בחברת תרופות בינלאומית. במסגרת תפקידיי הייתי אחראית בין היתר על ניהול ופיתוח אנשים להשגת יעדים עסקיים ואישיים, הנהגה, אימון וליווי, פיתוח כלים לאימון ולצמיחה אישית. 

היום אני מאמנת אישית בהתמחות מטעם מכון אדלר. אני מאמינה כי כל אחד יכול להגשים חלומות אם רק יבחר בכך. לכל אחד יש את האפשרות לחשב מסלול מחדש. הבחירה תלויה רק בנו! נדמה לנו שמחשבותינו, פעולותינו ורגשותינו הם בלתי נמנעים, שאין לנו אפשרות בחירה. אבל יש לנו. למעשה, בכל רגע בחיינו יש לנו אפשרות בחירה. אז לכל מי שמחפש שינוי בחייו, אל תחששו מהשינוי. בטחו באומץ שלכם, בייעוד שלכם, במי שאתם. לכו עם הלב שלכם גם כשהוא מוביל אתכם למקום חדש ולא מוכר. תבחרו באפשרות הבחירה! בחרו את חווית החיים שלכם!

מהו אימון אישי?

אימון אישי הוא תהליך ממוקד המכוון להתפתחות וצמיחה של האדם. המתאמן, את או אתה, הוא שקובע את היעדים אליו הוא שואף. ואני, המאמנת, משקפת, שואלת, מבררת, מעודדת, מלווה, מראה לך את החוזקות שלך, הייחודיות שלך, הערכים שלך, הפוטנציאל הגלום בך והכול ללא ביקורתיות או שיפוטיות. מתוך השיחות שלנו יתבהרו לך דברים, מחשבות, דפוסים ודרכי פעולה. דרכי הפעולה שלך להגשמת המטרות שלך ייבחרו על ידך ורק על ידך על פי מה שמתאים לך. רק האדם עצמו יודע מה מתאים לו והתשובה קיימת בתוכו. זו הנאמנות שלך לעצמך!

מצידי, כמאמנת, אני מתחייבת להתמסר לתהליך ולהוביל אותו, להקשיב לך, לשאול שאלות, להיות תמיד בצד שלך ללא שיפוטיות או ביקורתיות. להיות שותפה מלאה שלך לתהליך.

אורטל לוי: פסיכולוגית קלינית

טרשת נפוצה מביאה עימה התמודדות עם קשיים ומשברים, בכל מישורי החיים של החולה ובני משפחתו. אורטל, פסיכולוגית קלינית מומחית בייעוץ פסיכולוגי ופסיכותרפיה, עם התמחות ייחודית בתחומי הדרכת הורים, טיפול פרטני, זוגיות ומיניות. מטפלת במתבגרים, הורים ומבוגרים. מעניקה ייעוץ פסיכולוגי אנושי מותאם לצרכי הפונה לפיתוח חוסן נפשי ושיפור איכות חיים. מתמחה בדכאון, חרדה, טראומה, משבר, חולי כרוני או מגבלויות פסיכולוגיה קלינית, ופסיכותרפיה.

מטפלת בקליניקה פרטית במתבגרים, הורים ומבוגרים ומשלבת בין גישה פסיכודינאמית ושיטות טיפול חוויתיות וקוגנטיביות התנהגותיות. חברה בסגל המרצים בתכנית ההכשרה לטיפול מיני ביחידה ללימודי ההמשך בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן ובתכנית ההכשרה להנחיית קבוצות במיניות האדם מטעם "דלת פתוחה". בעלת ניסיון רב במתן ייעוץ, פסיכותראפיה פרטנית ופסיכותראפיה קבוצתית לאנשים המתמודדים עם מגוון רחב של אתגרי חיים כגון דכאון, חרדה, טראומה, אובדן בדידות ומשבר. התמחות יחודית וניסיון רב בטיפול בצעירים וצעירות (18-35) ובייחוד בתחומי אינטימיות, יחסים ומיניות. ניהלה את "רעות דלת פתוחה" (מרכז ייעוץ וטיפול לצעירים/ות עם מוגבלות בתחומי זוגיות ומיניות), הכשירה והדריכה את הצוות הטיפולי. מעניקה ייעוץ פסיכולוגי אנושי, נגיש, ומותאם לצרכי הפונה ומאמינה בפסיכותראפיה המכוונת לפיתוח חוסן נפשי, צמיחה אישית ושיפור איכות חיים. מטפלת בראש העין ובתל אביב עם אפשרות לייעוץ מרחוק באמצעות הסקייפ. מרצה ומנחה סדנאות בתחומים שונים, ביניהם כלים חווייתים בפסיכותרפיה.

שרי בן ארי: מאמנת אישית

רוב האנשים לא מנהלים את חייהם. ומה כן? החיים מנהלים אותנו. החיים זורמים להם, ואנחנו זורמים איתם. לפעמים בעליות ורוב הזמן בירידות. האם עצרתם אי פעם לשאול את עצמכם? איך הגעתי למצב שבו אני נמצא/ת? ומה אוכל לעשות כדי לשפר את המצב שבו אני נמצא? המאמנת האישית שרי בן ארי ממליצה על פתרונות.

אימון אישי, הוא מערכת יחסים בין המאמן למתאמן והיא מיועדת לאנשים שרוצים לחולל שינויים חשובים בחייהם. האימון הוא דרך להשיג חלומות ומטרות ולשפר את איכות החיים, שהרי לכל אחד מאיתנו יש חלומות. באופן טבעי אנו מתייחסים לחלומות, כאל חלומות באספמיה ולא מנסים להשיגם. (דוגמא פשוטה: אני רוצה ללכת להתאמן בחדר הכושר, אך אין לי זמן, אין לי משאבים, אין לי…)

"יש לי את ארגז הכלים, שבעזרתו אני מצליחה לשבור את תקרת הזכוכית ולשפר את איכות החיים של המתאמנים שלי". כך כותבת לנו שרי, "אנחנו מייחסים את איכות חיינו לגורל או למזל,  וכמובן שמחשבה כזו, גורמת לנו להשאר בקיפאון וקיבעון.  וזו בדיוק הנוסחה לחוות מצבים של איבוד שליטה, מצבים של אי נחת תיסכול וחוסר שביעות רצון מאיך שהחיים שלנו מתנהלים.

האם אנחנו יכולים לשלוט בחיינו?

להוביל את המשברים לכיוון של צמיחה? האם אנחנו יכולים לתעל את חיינו לכיוון אחר? האם אנו יכולים לשנות את המצב (המתסכל לעיתים) שבו אנו נמצאים? התשובה היא: כן.

מסתבר שברגע שאנו שולטים על חיינו, אנחנו מתחזקים מכל משבר. וככל שהמשבר קשה יותר אנחנו אוספים כוחות ואת כל תעצומות הנפש ונלחמים במשבר, הדרך הופכת להיות מאתגרת, יוצרת פעולה ויוצרת עשייה.

שמי שרי סווטיצקי בן ארי, עבדתי כעשר שנים במרכז לטרשת נפוצה בתל השומר. במחלקה לפיזיוטרפיה, נשלחתי להשתלם כדי לאמן מטופלים שאובחנו בתחילת דרכם במחלה. אימנתי כ-4 שנים בסדנאות שונות שנערכו במחלקה, בקבוצות וגם באימון פרטני. שמחה לקחת חלק בעשייה של עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה", כדי לעזור ולתמוך במטופלים."

ערן ברקוביץ': פסיכולוג רפואי

ערן ברקוביץ': צילום יעל ניסן

ערן ברקוביץ - פסיכולוג רפואי | צילום: יעל ניסן

"הטיפול צריך להיות במקבצים שונים לאורך כל החיים, בעיקר בנקודות קריטיות בחיים, קרי קבלת אבחנה, מציאת זוגיות, הריון, הורות, שינויים דרמטיים בחיים, מצבים מיוחדים של התקפים והחמרה במצב" כך אומר ערן ברקוביץ, פסיכולוג רפואי, מנהל קהילת טרשת נפוצה באתר "כמוני".

טרשת נפוצה היא מחלה מאוד מאוד מורכבת, הכוללת בתוכה הרבה חוסר וודאות.

הפגיעה העיקרית היא במוח ויש לזה אספקטים נפשיים וקוגניטיביים שמאוד מושפעים וחשוב להתחשב בהם.

אני תמיד ממליץ עם כל מחלה ובטח מחלה כרונית כמו טרשת נפוצה, לקבל ליווי פסיכולוגי, בגלל אותם מאפיינים מיוחדים של מחלה זו.

הטיפול במחלה צריך לכלול צוות שלם, ביניהם, נוירולוג שיש לו הכרות עם המחלה כי היא מאוד מיוחדת ולא דומה למחלות אחרות ואני ממליץ להיות מטופלים במרפאות לטרשת נפוצה בבתי החולים ולקבל שם טיפול פסיכולוגי מקצועי ומותאם.

הטיפול צריך להיות במקבצים שונים לאורך כל החיים, בעיקר בנקודות קריטיות בחיים, קרי קבלת אבחנה, מציאת זוגיות, הריון, הורות, שינויים דרמטיים בחיים, מצבים מיוחדים של התקפים והחמרה במצב.

אני מאמין כיום שחולים צריכים להיות מיומנים בניהול מצבי סטרס STRESS MANAGEMENT

הערך המוסף הוא שהיום אנחנו יודעים שניהול נכון של רמות הלחץ והסטרס (ויש הרבה סיבות) גורם גם לפרוגנוזה טובה יותר. מי שיידע לנהל נכון מצבי דחק וסטרס, יהיו לו פחות התקפים, פחות נגעים, מערכת השיקום במוח תעבוד אצלו יותר טוב ויכולה אף להקטין נגעים קיימים. השקעה בצד הפסיכולוגי חייבת להיות חלק מהטיפול, בדיוק כמו לקחת תרופה וללכת לשיקום פיזיותרפיה, חלק בלתי נפרד מהטיפול בטרשת נפוצה.

בעזרת הטיפול לומדים שהכל אפשרי, לקבל הישגים בספורט, בעבודה, במשפחה, כולל מצבים חמורים יותר של אדם או אישה בכסא גלגלים שרוצים לצאת לטרק בהימאלאיה – הכל אפשרי אם רק רוצים.

בארון התרופות: ייעוץ רוקחי – זה הכרחי!

זקוקים להתייעצות דחופה עם רוקח? צוות הרוקחים שלנו זמין בשבילכם!

מהיום לא צריך להגיע פיזית לבית-המרקחת או לחפש שעות בגוגל, קו הייעוץ הרוקחי של ארגון הרוקחות בישראל פתוח באופן רשמי!
ייעוץ על נטילת תרופות מרובות, הנחיה לנטילה נכונה, סיוע במיצוי זכויות מטופלים ונושאים נוספים – המומחים שלנו מחכים לכם.
אל תתלבטו, התקשרו מיד למוקד הייעוץ הרוקחי: 3711*
ימים א׳,ג׳,ה׳ 10:00-13:00 | ב׳, ד' 16:00-19:00

ייעוץ רוקחי זה הכרחי – דף הבית | Facebook

התקשרו מיד למוקד הייעוץ הרוקחי:

שעת כושר

שעת כושר עם עו"ד ציפי גנן, מטפלת בשיטת פלדנקרייז

צילום: סיגל רייכמן

שינוי תעסוקתי ושיטת פלדנקרייז היו שני העוגנים שעזרו לעו"ד ציפי גנן להתמודד עם טרשת נפוצה. היא לקחה את האימונים צעד אחד קדימה והפכה למדריכה ומטפלת. מתוך כתבתו של ישי פלדמן שפורסמה בעיתון "ישראל היום".

"דרך המחשבה האופטימית וסגנון החיים המאוזן והבריא שלפיהם היא חיה כיום, תמיד היו כנראה חלק מציפי גנן, אלא שעד לפני מספר שנים, הם לא הגיעו לידי ביטוי בהתנהלות היום יומית שלה. היו אלה שני גורמים שחברו יחד בכדי לממש את השינוי בחייה. תחילה הייתה זו שיטת פלדנקרייז, שהכניסה רוח ומשמעות חדשה עבורה. ואז, באופן מפתיע, הייתה זו דווקא מחלת הטרשת הנפוצה שהתגלתה אצלה, אותה מינפה ציפי באופן מעורר השתאות. כיום היא מכנה את שתיהן כ'מורי הדרך' שלה.

"עד לפני 17 שנים, הייתי עוד בתחום המשפטים" מספרת ציפי על דרכה המקצועית, "סיימתי את הלימודים והתחלתי לעבוד כעורכת דין. למען האמת, שנאתי כל רגע בתחום הזה. אחרי כ – 15 שנים במקצוע התחלתי לחשוב על הסבה. במקביל, אחרי שעברתי באותה תקופה תאונת דרכים קלה, סבלתי מכאבי גב, ובעקבות כך הפנו אותי להתנסות בשיטת פלדנקרייז".

איך הייתה ההתנסות שלך בשיטה?

"מצאתי שם עולם מעניין ומרתק הרבה יותר מעולם המשפטים. הגעתי לזה בגלל כאבי הגב, אך זה שינה כל כך הרבה דברים אחרים בחיי. רציתי מאוד להבין את התחושות שפלדנקרייז העלה בי ואת השינוי שזה עשה אצלי, והחלטתי להתחיל ללמוד להיות מורה בתחום. אלה לימודים של שלוש שנים, וסיימתי אותם כשתוך כדי ילדתי את שני ילדיי הקטנים".

מתי החלו תסמיני טרשת נפוצה להופיע אצלך?

"לפני 14 שנים הופיע ההתקף הראשון. זה התחיל בטשטושי ראייה. בהתחלה חשבתי שנכנס לי זבוב לעין, שהוא ייצא ביום שלמחרת והכול יהיה בסדר. אחרי שהבנתי שזה לא העניין, הלכתי לבדיקה אצל רופא עיניים. האבחון לא היה מידי, מכיוון שלא נוטים לאבחן טרשת נפוצה אחרי התקף יחיד. הייתי במצב פיזיולוגי יחסית טוב, והרופא אמר לי לפנות שוב לרופא אם תהיה הידרדרות".

מה היה הצעד הבא שעשית?

"הרגשתי טוב באופן כללי. רק אחרי שלוש שנים התחלתי שוב להרגיש ירידה בראייה. הפעם פניתי לרופאה נוירולוגית, היא בדקה לי את הראייה ואמרה שהכול תקין מהבחינה הזאת, אך ציינה שקיימת אצלי בעיה ברפלקסים. הבנו שמשהו לא בסדר, אך לא ידעו לאבחן את הבעיה. עברתי במשך שנה וחצי המון בדיקות, ורק אז, אמרו לי שזה נראה כמו טרשת נפוצה. כשאבחנו את המחלה, אמרו שהמצב יחסית טוב ולכן המשכתי לתפקד כרגיל. ידעתי אמנם שאובחנתי במחלה קשה, אך מבחינה פיזית זה לא הפריע לי בתפקוד השוטף".

תוך כדי כל מה שקרה לך מבחינה בריאותית, עשית גם שינוי תעסוקתי. מהו?

"כן, את ההסבה המקצועית עשיתי עוד תוך כדי לימודי פלדנקרייז. החלטתי לעזוב את עולם המשפטים ועברתי לעבוד כאחראית מחשוב בחברת שעונים ותכשיטים. לאחר שסיימתי את לימודיי, התחלתי לעבוד גם כמורה לפלדנקרייז וכך שילבתי את שני התחומים ונהניתי משניהם מאוד".

ואז הגיע התקף נוסף שהיה רציני יותר. מה היה שם?

"אחד הדברים האופייניים בטרשת נפוצה הוא, שלפעמים מאבדים את האוריינטציה לגבי המיקום של איברי הגוף. לפני שבע וחצי שנים נכנסתי למכונית עם בתי הקטנה, טרקתי את הדלת במכונית, והיא נסגרה לי על יד שמאל. באותו רגע היו כאבים מאוד חזקים וחשבתי ששברתי את האצבע. כשהגעתי לבית חולים, ראו שהאצבע בסדר. אבל העניין העיקרי היה, שהתחושה בכף יד שמאל התערערה, נאמר לי שזה קרה כתוצאה מהתקף. הפנו אותי שוב לבדיקות, ובמקביל החלו לי באותו הזמן גם טשטושי ראייה בעין ימין. נמחקו לי שדות שלמים מהעין, ההבחנה בין צבעים השתבשה, ובאופן כללי ראיתי לא טוב. התחלתי בטיפולים בבית החולים, אך הם לא שיפרו את מצבי וזה רק גרם לי להרגיש יותר חולה".

מה החלטת לעשות?

"הבנתי שאני צריכה לעשות שינויים באורח החיים. עוד לפני שזה קרה, ירדתי לחצי משרה בעבודתי כאחראית מחשוב. לאחר מכן החלטתי שהמצב הבריאותי דורש שאפסיק לעבוד במקום עבודה אינטנסיבי, ואפנה לתחום הפלדנקרייז, שעזר לי כל כך בהתמודדות עם המחלה, כדי שאוכל לנהל את הזמן בצורה שנכונה לי. בשש השנים האחרונות אני עובדת כמורה לפלדנקרייז, כשבשלוש השנים האחרונות אני משמשת כיו"ר האגודה למורי פלדנקרייז בארץ. בשנה האחרונה אף התמניתי לגזברית בארגון הבינלאומי למורי פלדנקרייז".

מה הקסם בפלדנקרייז מבחינתך וכיצד הוא מסייע בטרשת נפוצה?

"פלדנקרייז עובד על הקשר בין הגוף למוח. באופן כללי, בטרשת נפוצה המצב הוא שהמוח חולה והגוף מגיב. בפלדנקרייז לעומת זאת, עובדים עם הגוף והמוח הוא שמגיב. זאת בעיקרון מהות השיטה. אצלי, אחרי שהטיפולים וכל התרופות לא עזרו, שיעורי פלדנקרייז הם אלה שהחזירו לי את הראייה התקינה. מעבר לכך, פלדנקרייז מעורר מודעות עצמית ברמה גבוהה. אני מרגישה את מצבי ויודעת מתי אני צריכה להיות פעילה ומתי לעצור ולנוח קצת".

אמרת שהפלדנקרייז והמחלה הן מורי הדרך שלך. למה הכוונה?

"עשיתי הרבה שינויים בעקבות שני הדברים האלה. היום אני חיה בצורה מאוזנת יותר. יש דברים שקורים לי, ויכולים לערער את היסודות, אך אני לא מאפשרת את זה. זאת החלטה מודעת אצלי להיות רגועה ולהסתכל על הדברים בצורה אופטימית. יש בחיים הרבה דברים לא פשוטים, אבל צריך לדעת איך להסתכל בכל דבר ולמצוא בו את מה שעושה טוב".

כחברה בעמותת הבית לחולי טרשת נפוצה, החלטת לקדם רעיון להקמת מרכז לחולי טרשת נפוצה. מדוע?

"עמותת הבית היא עמותה משמעותית שעושה המון פעילויות למען חולי הטרשת הנפוצה. היא מייצרת תחושת אחווה ומאחדת אנשים בעלי רקע משותף. הרעיון להקים מרכז לטרשת נפוצה, נובע מהצורך לספק כלים לחולים להתמודד עם המצב הבריאותי שלהם גם בהקשר התעסוקתי. אנשים מתביישים לפעמים לספר במקום העבודה על המצב שלהם, אחרים לעיתים מפוטרים בשל כך, ואנשים צריכים ייעוץ בכל הקשור לנושאים האלה. היום הרבה מהדימוי העצמי של אנשים נבנה בהקשר למקצוע שלהם. אך גם אם המחלה פוגעת בתפקוד בהקשר התעסוקתי, יש פתרונות והחיים לא נגמרים. לכן מרכז כזה יכול לייעץ ולסייע מאוד לאנשים".

שעת כושר עם: לינור גלעדי – טיפול במגע ותנועה

תמונה: דף הפייסבוק של לינור גלעדי – טיפול במגע ותנועה

עוד הוכחה שטיפול במגע ותנועה יכולים להקל על טרשת נפוצה הוא ביקור בקליניקה של לינור גלעדי, מעסה הוליסטית ומתמחה באוסטאופטיה. לינור חלק מצוות מערך התמיכה של העמותה ומעניקה טיפולים ייעודיים לחולי טרשת נפוצה.

כך מספרת על עצמה לינור: "אני מעסה מוסמכת, מורה ליוגה, ומדריכה לתזונה ואורח חיים בגישת האיור-וודה. בנוסף, אני מטפלת מנואלית במגוון שיטות: עיסוי רפואי-אורתופדי, יוגה-תרפיה, דיקור יבש, שיאצו, וואטסו. עם ניסיון קליני של שמונה שנים.

כיום ובשלושת השנים האחרונות אני לומדת אוסטאופתיה – שיטת טיפול ידנית בכאב ותחושות לא נעימות אחרות, המבוססת על מדעי הרפואה המודרנית".

כך כתב אחד ממטופליה של לינור בדף הפייסבוק שלה:

"אני סובל מטרשת נפוצה שהסימפטומים שלה הם בן היתר ספסטיות בגפיים. אני מטופל אצל לינור כבר מעל ארבע שנים, בעיסוי אורתופדי ספציפי למוקדים הספסטיים, וביוגה תרפיה שזה אומר מתיחות ספציפיות והדרגתיות. בזכות הטיפולים הללו, חל שיפור ניכר בסימפטומים ובכאבים. ממליץ בחום"

תמונה: דף הפייסבוק של לינור גלעדי – טיפול במגע ותנועה

שעת כושר עם: אורי סלע – הידרותרפיסט ומדריך שחיה

אורי סלע: מתוך עמוד הפייסבוק של עולם המים

אורי סלע, מייסד שיטת ה-WEST והבעלים של רשת עלם המים. מאמן נבחרת ישראל במים פתוחים, הידרותרפיסט ומדריך ותיק בתחום הייחודי של לימוד ואימון שחייה לתינוקות ולילדים בעלי צרכים מיוחדים.

מתוך אתר האינטרנט של מרכז "עולם המים": אורי הינו בעל תואר ראשון (של המרכז הבינתחומי) במנהל עסקים ושיווק. עבר השתלמויות וקורסים רבים בטיפול ואימון לכל הגילאים בתחומי תזונה, עיסוי, רפואה סינית ושיאצו. אורי מאמין כי אימון גופני נכון תורם מאד לאיזון וחיבור בין גוף ונפש, ומתייחס לטיפול במים כיעוד לחיים. בדרך זאת, כל מפגש עם שחיינים (קטנים כגדולים) בעולם המים מסתיים עם חיוך גדול.

אורי, ספורטאי ושחיין (השתתף בתחרויות ואליפויות שחיה בארץ ובחו”ל), מדריך ומאמן שחייה, התמודדות עם פחדים במים, שחיית פעוטות, מאמן ומטפל בנשים בהריון, מדריך שחייה שיקומית והידרותרפיה (וואטסו, ג’הארה וואטרדנס, הי צ’, הלוייק), מייסד טכניקות שחייה לטיפול כגון שיטת WEST ונוספות, דייב מאסטר בצלילה, מאמן טריאתלון (שחייה, ריצה ואופניים), מדריך קרב מגע, ומדריך צניחה.

אורי שבר שיא עולם כאשר אימן ושחה ביחד עם חמשת מחבריו מקפריסין לישראל, במשחה השליחים הארוך בהיסטורייה 377 ק”מ ללא הפסקה אורי גם הרצה על כוחו של הים ב- TEDx ניקוסייה וכיום גם מאמן נבחרת ישראל במים פתוחים

החזון: “להעצים את אושרם ואיכות חייהם של אנשים דרך עולם המים”

"עולם המים של אורי סלע מתגאה בערכים של מקצועיות, רגישות, מסירות, שואף לקדם כל אחד ואחת מלקוחותיו, מאמין בשוויון הזדמנויות ועוסק בתרומה לקהילה. ספורט ואורח חיים בריא הוא חלק אינטגראלי מחיינו, מסייע במציאת חברויות חדשות, משפר את הביטחון העצמי, משפר את זרימת הדם בגוף, מחטב את גופנו, מחזק אותנו פיסית ונפשית. סיוע בקידום ילדים פיזית ונפשית, הגדלת בטחון עצמי, מיומנות שחיה במים, מימוש יכולות אישיות וסיוע לאוכלוסיה בעלת מוגבלויות שונות".

אורי סלע מתוך אתר עולם המים
אורי סלע מתוך אתר עולם המים

שעת כושר עם סיגלית ישראל: מדריכת יוגה קונדליני ומדיטציה

תמונה מתוך הפייסבוק: קונדליני יוגה ומדיטציה עם סיגלית ישראל

תמונה מתוך הפייסבוק: קונדליני יוגה ומדיטציה עם סיגלית ישראל

קונדליני יוגה הינה שיטת יוגה עוצמתית אשר הובאה למערב ע״י יוגי בהאג׳אן בשנת 1969 ומאז היא צוברת אין ספור מתרגלים ברחבי העולם וגם בישראל. זוהי שיטה הוליסטית, הכוללת מגוון תרגילי נשימה, מדיטציות מנטרות וכמובן גם תרגול פיזי.

קונדליני יוגה מחזקת מאוד את מערכת העצבים ויוצרת הרגשת שלווה ואיזון. כול זאת גם מניסיוני האישי ומניסיונם של תלמידים רבים.

שיטה זו מסייעת לחולים בטרשת נפוצה, להתחבר אל עצמם לנשום נשימות מודעות (יש נשימות שונות לסיטואציות שונות), ועל ידי כך להשקיט את הכאוס ,הפחדים ולתת תחושה של שליטה וקבלה במצב הנוכחי. גם כשהמצב הפיזי מאתגר, עדיין אפשר לתרגל נשימות, מדיטציות, ומנטרות.
השיעור בקונדליני יוגה מלווה במוסיקת מנטרות שמיימית החודרת אל הלב והמיינד ומתרגלים אותו אנשים בכול מצב פיזי, נפשי ריגשי ורוחני.

כוחה של הקונדליני יוגה הוא בחויה עצמה החודרת ישירות ללב ומרחיבה את התודעה.

הגונג מהדהד את הצליל הראשוני-צליליו של היקום. לצלילים אלו איכויות של ריפוי, שחרור ופתיחת חסימות בכול הרמות. וויברציות וצלילים אלו חודרים אלינו דרך השמיעה, האדמה, העור, והגוף כולו. הגונג ילווה, בקערות טיבטיות ובגונגים נישאים ועוד… עליכם רק להגיע ולהתמסר לקסם.

קונדליני יוגה היא יוגה דינמית המעירה את המודעות שלנו. היא מישתמשת בסדרות של תנוחות יוגיות(אסאנות).תרגילי נשימה (פראניאמה).מדיטציות ומנטרות. הקונדליני היא הפוטנציאל היצירתי שבנו. אנרגיה המסולסלת בבסיס עמוד השידרה. כשהיא מיתעוררת היא נעה במעלה הצ'אקרת (מרכזי האנרגיה) עד לקודקוד הראש.

אז הופך הפוטנציאל היצירתי שלנו לנגיש והמודעות מיתעצמת.

שמי סיגלית ישראל, התגוררתי בסרילנקה 5 שנים, שם תירגלתי, ועברתי קורס מדריכים בשיטה.
כיום, וב-10 שנים האחרונות, אני מלמדת בסטודיו האינטימי שלי באבן יהודה, וממש מרגישה שליחות להעביר כלי עוצמתי זה הלאה אליכם, על מנת ליצור שינוי ואיזון אישי ומכאן גם כללי.

שעת כושר עם: ויקטור זיתון – מאמן כושר שיקומי

תמונה מתוך הפייסבוק: קונדליני יוגה ומדיטציה עם סיגלית ישראל

תמונה מהפייסבוק של ויקטור זיתון – מאמן כושר שיקומי

שמי ויקטור זיתון ואני מאמן כושר שיקומי, ספורט תרפיסט ומעסה רפואי מטעם מכון וינגייט ובעל ניסיון של מעל 10 שנים באימון, טיפול ושיקום נכים ובעלי מוגבלויות. אני מאמין בעבודה אינטנסיבית ובהתמדה שתשפר את עצמאותו ואיכות חייו של המטופל.

אימון כושר שיקומי לחולי טרשת נפוצה מסייע בשיפור היציבות, מניעה של פצעי לחץ, חיזוק השרירים והעצמות ושיפור היכולת לבצע פעילויות יומיומיות.

שיטת השיקום הינה דינאמית, המטופל אקטיבי בעזרת המטפל. תוכנית האימונים מותאמת אישית לצרכי המטופל. בדומה לאימון בחדר כושר כל התרגילים מיושמים. קיים שיתוף פעולה מלא בין המטופל למטפל תוך התמקדות בשרירים הפגועים. שיטת הטיפול מאפשרת למטופל לבצע את כל התרגילים באופן אקטיבי.

הטיפול כולל:

 • אבחון ובניית תוכנית אימונים אישית
 • מעקב ותיעוד אחר התפתחות המטופל ושינוי תוכנית האימונים בהתאם
 • אימון אקטיבי ומדויק בשריר הכואב והפגום
 • שיקום הגב ומניעת כאבים
 • טיפול פיזי ממוקד ואינטנסיבי
 • שיקום לאחר פציעות או תאונות
 • שיקום תנועתי

(לחברי העמותה תינתן הנחה מיוחדת!)

שעת כושר עם עדי קייזר: מנטורית פילאטיס שיקומי

כאבי הגב לא מרפים? הצוואר נתפס שוב ושוב? מרגישים שאתם צריכים להיזהר ולחשוב פעמיים בכל פעם שאתם רוצים להרים שקית כבדה בסופר מרקט? לכל השאלות האלו יש רק תשובה אחת – פילאטיס. הכירו את השיטה שפותחה במאה הקודמת על ידי ג'וזף פילאטיס, שתחזק את גופכם ותגרום לכם להתאהב בו מחדש.

פילאטיס אצל עדי
פילאטיס אצל עדי – תמונה מתוך עמוד הפייסבוק

כך כתבה לנו עדי קייזר: "רובינו התרגלנו לחיות עם מידה הולכת וגוברת של הגבלה ביכולת התנועתית, אם בעקבות פציעות עבר, או בעקבות מה שאנו מכנים "עייפות החומר". זו אינה גזירת גורל! תוך 10 שיעורים תוכלו לשפר ולהפחית באופן משמעותי כאבים וקשיים בתנועה.

שיטת פילאטיס פותחה במקור לצורך שיקום אורטופדי לאחר פציעות או מחלות שונות. התרגול בפילאטיס שיקומי מתבצע בדרך כלל במסגרת של שיעור פרטי, על מנת להעניק לך, המתאמנ/ת, תשומת לב מירבית, עם דגש על האזורים הדורשים התייחסות שיקומית. תהליך התרגול מפעיל ומעורר תנועה באזורים החלשים או הכאובים, אך בו זמנית מעניק את התמיכה הנדרשת לאזורים אלה. באופן זה, העבודה נעשית ללא עומס על המפרקים וכך נמנע נזק נוסף. עם התקדמות התהליך, יכולת התנועה משתפרת ודרגת הקושי והאתגר הולכת ועולה.

חשוב לציין שבשיטת פילאטיס, שלא כמו בשיטות אימון גופני אחרות, מתייחסים לפציעה או כאב באזור מסוים בראייה מערכתית וכוללת של הגוף כולו. התפיסה המערכתית של השיטה גורסת כי פגיעה או קושי תנועתי באחד מחלקי הגוף, יובילו בהכרח ל"תגובת שרשרת" אשר תשפיע על שאר האיברים. לכן, השיקום באמצעות פילאטיס אינו מתייחס רק לאזור הבעייתי, אלא להשבת הפעולה הסינרגטית התקינה של כלל השרירים והמפרקים בגוף.

לסיכום: אם אתם סובלים מכאבים כרוניים או מבעיה אורטופדית שלא באה על פתרונה, אתם מוזמנים להצטרף לעשרות התלמידים שלנו ששיפרו משמעותית את איכות חייהם באמצעות שיעורי פילאטיס שיקומי.

הבטיחו את מקומכם בשיעור הכרות עוד היום אצל עדי קייזר בוגרת תואר ראשון בתנועה (B.Dance) מהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. מורה מוסמכת לפילאטיס מזרן ומכשירים (מטעם "דרור רז – המרכז הישראלי לפילאטיס") מאז שנת 2006 ומתמחה בשיקום באמצעות פילאטיס.

סדנאות של החיים

קורס הכשרת מאמני בריאות "חברים למסע"

לחברי/ות קהילת הבית נובמבר 2022

חברים/ות יקרים, אנחנו שמחים לפתוח קורס מנטורים של הקהילה, בפעם הראשונה בצפון הארץ. את הקורס יוביל אלון קוטב, והוא יימשך כ-10 מפגשים, החל מ-1.11.22, פעם בשבוע, ללא עלות כספית.

בואו להיות ״חברים למסע״, החונכים של חולי טרשת נפוצה ומאובחנים חדשים, ולחזק את הקהילה הצפונית. במקביל לכלים שיילמדו בקורס על הנתינה לאחר, הקורס מעניק גם לחונכים עצמם כלים שיעשירו את עולמם, וישרתו אותם בחייהם האישיים.

לפרטים והרשמה רישמו וואטסאפ לאלון קוטב 054-4776000

הפעילות בחסות חברת נוברטיס. כשירות לציבור. ללא מעורבות בתכנים.

סדנת כתיבה מהלב – כתיבה טיפולית רגשית בהנחיית ליאת רוסטוקר

שלום קהילה יקרה,
רציתי להכיר לכם חברה טובה שלי.
ולא קוראים לה טרשת נפוצה – כי עם כל הכבוד הטרשת היא יותר כמו בת לוויה שנדחפת לכל מקום, גם כשאינה רצויה. החברה הטובה שלי היא: המילה הכתובה.
אפשר לומר שלא נפרדנו מאז שהכנתי שליף להכתבה הראשונה שלי בכיתה א'.
נכון, היו לנו הפסקות באמצע – בסוף היא תמיד מצאה את הדרך אלי או אני אליה.
בשנים האחרונות, היא חזרה להיות ה- BFF שלי.

היא הראשונה שהבינה שדברים הולכים להשתנות, כשהרופא בישר לי על הטרשת.
"אולי תעשי איתי כבר משהו?!" היא צעקה עלי.
אז למדתי הנחיה של כתיבה טיפולית – רגשית.
"עכשיו את מרוצה?" שאלתי אותה לפני כמה ימים.
"את יודעת שלא, אבל בדיוק בגלל זה את אוהבת אותי כל-כך".
אני מזמינה אתכן ואתכם להצטרף אלי למסע של 6 מפגשים שבועיים בזום של כתיבה מהלב – מתחילים ב- 16/8 .
כתיבה שהמטרה שלה בראש ובראשונה היא לעזור לנו לצמוח ולהתפתח עם ההתמודדות שלנו כחולי טרשת ושאר הירקות שמביאים איתם החיים על הכדור.
העלות לחברי הקהילה היא סמלית – 180 ש"ח לכל המפגשים.
קצת עלי:
אני בת 47 כמעט, אימא לבת ולבן מתבגרים.
יש לי ניסיון רב בהנחיה, יעוץ ארגוני ופיתוח ארגונים ואנשים.
למדתי פרוזה, שירה, תסריטאות ותיאטרון במסגרות שונות – אבל אף פעם לא היה לי את האומץ לעסוק בהם כמקצוע של ממש.
ובכן עד לא מזמן 🙂

לעוד פרטים מוזמנים ליצור איתי קשר בנייד 054-6765145 או במסנג'ר.
**מספר המקומות מוגבל כדי לאפשר קבוצה אינטימית ושמורה.

הפעילות בקהילת הבית בחסות החברות: מרק, BMS, נוברטיס, ורוש. כשירות לציבור. ללא מעורבות בתכנים.

נילי טלרמן – סדנת "אינטליגנציה מצליחה ובעלת ערך בעולם משתנה"

מרגישים שאתם לא מצליחים לנתב את חייכם? איבדתם שליטה? הכל תקוע ואתם "זורמים" עם מה שיש. הסדנה של נילי טלרמן היא בדיוק מה שנחוץ כדי לדייק את המסלול לחיים שהייתם רוצים ולגשר על הפער בין הרצוי למצוי.

תמונה: מתוך פרופיל הפייסבוק של נילי טלרמן
תמונה: מתוך פרופיל הפייסבוק של נילי טלרמן

כך כתבה לנו נילי טלרמן: "אנו באים אל העולם מצוידים בכל הכלים הדרושים להשגת מצויינות, הצלחה, אושר ושמחה ובכל זאת ישנם אלו שגילו את הדרך לממש את הפוטנציאל האישי שלהם בעוד אצל האחרים הפוטנציאל הזה נשאר רדום ובלתי ממומש. רבות אנו שואלים עצמנו מה משמעות חיינו? במה אנו ממלאים כל רגע של הוויתנו? מה הם תכני חיינו? מה מידת האחריות שלנו על תוצאות התנהלותינו?…

היום, יותר מתמיד עלינו לזכור שפריצות הדרך המלהיבות ביותר של המאה ה-21 לא התרחשו רק תודות לטכנולוגיה, כי אם בשל הרחבת המשמעות של להיות אדם, והרי נסכים שכל אדם רוצה להצליח ,להגשים עצמו ולהיות רק שמח.

אני מאמינה כי התוכנית היא הדרך והמטרה מגדירה לאן אנו מבקשים להגיע, היצירתיות מלווה את הכל  והמשמעות מהווה את עמוד השדרה הערכי שלנו.

חישבו לרגע: כמה קלים היו חייכם אם הייתם יודעים מה היא העוצמה הגלוייה בכם

כמה מהר הייתם משתנים אם הייתם מבינים את תכני סיבה – תוצאה  בהתנהלותכם  המביאה לתוצאות של חייכם?

כמה משמעותית היתה פעילותכם אם הייתם מודעים למי / למה אתם מעניקים כוח ולמה? למוכר וידוע או לחדש, לקורבנות או לאפקטיביות? למחסור או לשפע? לזהות או למהות? …

עלינו לזכור כפי שאמר סוקרטס ש "חיים שלא נבחנו אינם ראויים לחיות אותם"

מטרות הסדנה:

 • לצמצם את הפער בין לדבר על….לבין לעשות את….בחיינו ולהחזיר את הגה החיים לידינו!
 • בסדנה זו נלמד את מודל הידע והפעולה להשגת תוצאות איכותיות ומרשימות בחיים.
 • נכיר מקרוב את עצמנו ונזהה את מקור עוצמתנו.
 • נפתח דיוק ואובייקטיביות בניתוח התנהלותינו, מניעיה ומחולליה .

הסדנה תציג מקורות ידע מגוונים ותייצר אינטגרציה בין תכנים קוגניטיביים – רגשיים לבין אלו הרוחנים.

בסדנה יוצג סיפורי האישי ואאזין ,באהבה, לסיפור שלכם.

הסדנה תשלב הפעלות חוויתיות ( קלפים השלכתיים, תרגילים קוגניטיביים, דמיון מודרך,אומנות….)

בין נושאי הסדנה

 • אינטליגנצייה מצליחה ובעלת ערך: מה מרכיב אותה מה מאפיין אותה מה מאפשר השגתה?
 • שאילת שאלות פורצות דרך ככלי עוצמתי לשינוי והצלחה.
 • מחיכוך לחיוך: התמודדות עם אנשים שאינכם יכולים לסבול באופן מיוחד
 • להיות קנגורו: שינוי אפקטיבי בחיים, כיצד?
 • סדרת פיבונצי ואני: כלי אבחוני עוצמתי להבנת דרך התנהלותי  בחיים.
 • כוח המחשבה והקשרה למציאות משגשגת ושמחה (כלים יישומיים)
 • חוקי היקום בקיום: חוקי היקום ויישומם בחיי היום יום.
 • הקשר בין  גוף ונפש  בעולם לחוץ.
 • החיים מעבר לחיים: מסעה של הנשמה .
 • ממחלה למחילה ומחול: קושי ומשבר כקפיצה קוונטית להתפתחות וצמיחה.
תמונה: מתוך פרופיל הפייסבוק של נילי טלרמן

המנחה: נילי טלרמן

אישה , יוצרת ומנחת קבוצות.

בעלת תואר שני (M.A) במנהל חינוכי

בעלת נסיון רב, למעלה מ 20 שנה, כמובילת תהליכי שינוי, צמיחה והתפתחות בארגונים ולפרטיים.
ולסיכום: מה שקורה לך, קורא לך.

טובי סאו – בוחרת בחיים

מאז גילוי המחלה אני אדם אחר לגמרי, עם החלטות, עם איזונים, עם בחירות. כל בוקר אני קמה ואומרת "תודה", תודה לתמרור העצור ולנורה האדומה שנדלקה – כי היום בזכותה אני אדם שונה לגמרי.

את הקריירה הצבאית שלי התחלתי לפני למעלה משני עשורים, אז מצאתי את עצמי עם משקל עודף. הייתי יוצאת למסעות עם טירונים וצועקת "אחריי" ולא ידעתי איך אני אחזור מהמסע הזה. עם משקל של 105 קילו כשאני מפקדת בבסיס טירונים הבנתי שאני חייבת לעשות משהו עם עצמי, אז הצטרפתי לקבוצת הריצה של צה"ל. מאז ועד היום ירדתי 45 קילו והצלחתי לשמור עליהם, התאהבתי בעולם הריצה ועשיתי מרתונים, והבנתי שיצאתי אז למסע מכונן בחיי, המסע הראשון בחיי.

שנים לאחר מכן כשהייתי בשיא הבריאות שלי, כמפקדת בכירה, הגעתי לבית החולים בעקבות כאב שחוויתי והביקור הסתיים בכך שהרופא אמר לי "טובי יש לך מוקד ענק בגזע המוח". הייתי בטוחה שזה סרטן וכבר התחלתי להיפרד מבעלי והילדים ממש כמו צוואה. אבל שניה לפני הביופסיה, קיבלנו לפתע הנחייה מחו"ל שהמוקד הענק הזה נראה כמו טרשת נפוצה. נכנסתי ל-7 חודשים של אשפוז יום, עברתי 2 התקפים ומחשד לטרשת הפכתי למאובחנת.

אחרי התקופה הזו החלטתי עם עצמי שאני חוזרת לשגרה: חזרתי לצבא, המשכתי לפקד על בסיסים, המשכתי עם הפעילות הגופנית שלי ומאז ועד היום אני קמה כל בוקר ובוחרת בחיים – וזה הפך לאמירה ולסלוגן האישי שלי עד שהשתחררתי מצה"ל.

אחרי השחרור הבנתי שאני בסוג של שליחות, חשוב היה לי להעביר את המסר שלי ולחזק אנשים אחרים.

מאז גילוי המחלה אני אדם אחר לגמרי, עם החלטות, עם איזונים, עם בחירות. כל בוקר אני קמה ואומרת "תודה", תודה לתמרור העצור ולנורה האדומה שנדלקה – כי היום בזכותה אני אדם שונה לגמרי.

בעזרת התובנות והניסיון שצברתי בחיים אני מחפשת תמיד להתחבר לעוצמות שלי ואני בוחרת לשלוט במחלה ולא לתת למחלה לשלוט בי. אני בוחרת באורח חיים בריא.

"הבחירה בחיים" – טובי סאו מרצה בכירה, אצנית, המתמודדת עם טרשת נפוצה.

מיקה אלמגור: ללמוד EFT בסיסי בסדנת "טאפינג לאיזון חיים"

מסתבר שיש פתרון יעיל ופשוט להשקטת לחץ, חרדה, מתח ואי שקט. כמה דקות של התכנסות פנימית ותיפוף על נקודות שונות בגוף יכולות לחולל פלאים ולהביא במהרה את השקט המיוחל. מוזמנים להכיר את מיקה אלמגור המעבירה סדנאות EFT.

מתוך פרופיל הפייסבוק של מיקה אלמגור
מתוך פרופיל הפייסבוק של מיקה אלמגור

כך כתבה לנו מיקה אלמגור: "מיליוני אנשים ברחבי העולם משתמשים בטכניקה המדהימה של EFT (Emotional Freedom Technique) כדי למשוך יותר בריאות, עושר, סיפוק, איזון והצלחה לחייהם. ולמה? כי על ידי השילוב בין המדע המערבי המודרני (חקר המוח ופסיכולוגיה) לבין הרפואה העתיקה מהמזרח (דיקור והזרמת אנרגיה במרידאינים) אפשר ליצור שינויים מהירים ויציבים לאורך זמן באופן שבו אנחנו חושבים, בדרך שבה אנחנו פועלים ומגיבים, וביכולת שלנו למגנט ולהגשים את החלומות שלנו.

המפתח טמון בהקשה – tapping  – ובעברית תיפוף או "טיפוף" על נקודות אנרגטיות בגוף, ושחרור של חסמים, מעקפים, דפוסים וכל מה שמעכב אותנו ומשמר מצב של חוסר איזון בחיינו. טאפינג היא טכניקה מאוד פשוטה אך בעלת עוצמה מפתיעה. ללא ניסיון קודם, ובתוך דקות ניתן לחוות תוצאות מהותיות של שינוי.

לפי הרפואה הסינית העתיקה, בדומה למערכות העצבים והדם, כל הגוף שלנו מרושת במערכת אנרגטית – מרידיאנים – שדרכם זורמת אנרגית החיים. כל הפחדים, הרגשות או התגובות השליליים הם אנרגיה שלילית שמצטברת לאורך המרידיאנים, ובסופו של דבר יוצרת בהם חסימות. בעזרת הטאפינג על נקודות הקצה של המרידיאנים (בדומה לדיקור שהוכח כשיטה יעילה לפתיחת חסימות אנרגטיות), ומשפטי הכרה חיוביים, אנחנו מעבירים פולסים חשמליים למוח – ויוצרים בו הקשרים חדשים (נתיבים חדשים) שמתבטאים בשחרור החסימות ובהזרמת אנרגיה חיובית לכל תא ותא.

בעבר המדענים סברו שהגנים שלנו קבועים, וכי דבר לא יכול לשנות את המבנה הגנטי.
אבל הביולוגיה החדשה מוכיחה (במחקרים רבים שנעשו) שתאי הדם בעצם מגיבים לסביבתם החיצונית – מגיבים לאור, לחום וקור, לחיידקים… וגם מגיבים לסביבתם הפנימית -למחשבות, לאמונות, לרגשות ולתדרים. התגובות האלו משנות את DNA שלנו. במילים אחרות:

שינוי מודע של האמונות והמחשבות שלנו יוצר שינוי ברמת התאים, ויש לו כוח עצום להשפיע על הבריאות שלנו, על ההצלחה, על השפע, על מערכות היחסים על הגשמת החלומות שלנו.

חולי טרשת נפוצה מתמודדים מידיי יום עם רמות מאד גבוהות של מועקה ולחץ (סטרס) בכל תחומי החיים. בו זמנית הם נדרשים לעמוד באתגרים פיזיים מורכבים, אתגרים רגשיים ואתגרים מנטליים, שמקרינים עליהם, על מערכות היחסים שלהם, ועל כל קיומם וגובים מחירים עצומים. EFT נמצא ככלי שיכול לתרום משמעותית להקלה על החולים ובני משפחותיהם, תוך חיזוק החוסן הפיזי, הנפשי והמנטלי.

בסדנה "טאפינג לאיזון חיים" נתמקד בקבלת הקלה מיידית במצבים של סטרס, כאב, חרדה ורגשות שליליים לטובת הבריאות הפיזית והנפשית של המשתתפים והסובבים אותם. השימוש בטאפינג הוא בטוח לגמרי ואין לו תופעות לואי. קל, פשוט, יעיל וזול לעשות טאפינג, וכל אחד יכול! לא נדרש שום ניסיון קודם, כישרון, ציוד או מיומנות, וכל מה שצריך לעשות – להקציב כמה דקות ביום, לעשות מספר צעדים פשוטים ולשנות את החיים לטובה.

תמונה מתוך פרופיל הפייסבוק של מיקה אלמגור

הסדנה מורכבת משני מפגשים טרנספורמטיביים של 3 שעות כל אחד. במפגש הראשון, נלמד את עיקרי השיטה – תאוריה ופרקטיקה, נתנסה בפועל, וכל משתתף יתנסה בנושא ספציפי שיבחר לעבוד עליו. במפגש השני, נעמיק את הלמידה, נרחיב את הכלי הבסיסי, ונלמד יישומים נוספים. המשתתפים יקבלו במתנה חוברת עבודה.

הסדנה בהנחיית:
מיקה אלמגור אנטונובסקי

עובדת סוציאלית קלינית וקרימינולוגית (MA), בעלת ותק של 30 שנות טיפול, ייעוץ והנחיית קבוצות. מדריכה ועושה supervision למטפלים ולארגונים. מ- 2004 מתקשרת ושמאנית ב"דרך הסגולה® – חיים בעוצמת הבחירה", מומחית לאיזון רגשי בעזרת כלים אנרגטיים, תהליכי שחזור גלגולים, דמיון מודרך, EFT, תטא הילינג ואקסס בארס. מומחית להקלה על תסמיני גיל המעבר. מנחת מעגלי העצמה וריפוי. בעלת קליניקה ברעות.

סדנאות של החיים - נקודת חיזוק ביוזמת יוליה פלד

תמונות מסדנת נקודת חיזוק

נירית פרסקו: על סדנת רייקי

מאז שנירית פרסקו נחשפה לעולם הרייקי היא גילתה עולם שקט, חופשי, עצמתי ואנרגטי. היום היא מבינה שהיא לא יכולה בלי זה ומבקשת להדריך את מי שמעוניין ללמוד את השיטה ולהקל על קושי המחלה. כך היא כותבת על סדנת הרייקי שפיתחה למטרות ריפוי בכלל ולהקלה על טרשת נפוצה בפרט

מזה כבר כמה שנים, שאני והטרשת בזוגיות אני מבינה כמה הנפש שלי מאותגרת, כל הזמן נמצאת בבחינה כזאת שאני צריכה לשמור על עצמי מחייכת ומאושרת, כי כל דאגה או מועקה ישר מתבטאת בגוף הפיזי. לעניינינו טרשת לא אוהבת עצב, דיכאון, דכדוך, דאגה או כל דבר אשר יגרום לה להתעלל בגופי ולרקוד עליו כמו חייל משוחרר בפול מון פארטי בגואה.

לכן, ככל שהשנים עוברות ואני חוקרת את נבכי נשמתי ומבינה כמו שכתבתי בעבר שהסרט שלי כמו של כולנו כבר נכתב ונישמתי בחרה באתגרים האלה כמו הטרשת. התחלתי לעשות מדיטציות עמוקות בשילוב דמיון מודרך וריפאתי ועוד דברים מהעבר בנפש שהשאירו חותם בי ובנשמתי, את הפרפקציוניזם שחררתי, הנוקשות הרפיתי, ולגבי השליטה, עוד עובדים על זה…חחח

ככל שתרגלתי מדיטציות התחלתי להרגיש בגוף ובנפש יותר טוב. ואז המדריכים שלי ביקום, המדהימים שלי אילנה וצביקה שמלווים בכל התהליך ומגיעים למושב סגולה כל שבוע מנהריה הרחוקה לימדו אותי את הרייקי. לא צריך להיות רוחניק, או חובב אנרגיות קסומות כדי לעשות רייקי. ומה זה בעצם רייקי? ואיך היא עזרה לי? רייקי היא שיטת ריפוי בעזרת הנחת הידיים על עצמנו או על גוף המטופל והעברת אנרגיית חיים דרכנו מהבורא לכל מקום אשר האנרגיה נחוצה לו. הרייקי די זקנה, כבר בת אלפי שנים. על מנת לעבוד עם הרייקי צביקה ואילנה עשו לי ולעוד כמה נשמות שאיתי יחד קורס, כדי שנוכל להתחיל לטפל בעצמנו או באחרים בעזרת האנרגיה הזו.

איך הרייקי משפיע עלי?

לפני שמתחילה את היום, נשארת במיטה ועושה רייקי, לפי מה שלמדתי, מעבירה אנרגיות ומקשיבה לגוף. זה מדהים כמה זה פשוט, מניחה את הידיים ומרגישה את החשמל… חשמל זורם בכפות ידיי. לפני שהתחלתי את הרייקי הייתי קמה במצב בטרייה בגוף על שמונים אחוז, בשעה אחת עשרה וחצי שתיים עשרה הבטרייה שלי הייתה על עשרים אחוז, גוררת את עצמי למיטה לשנ"צ, ואז מתעוררת אחר הצהריים על שבעים אחוז, עולה לשמונים וחוזר חלילה. היום קמה על תשעים אחוז, מלאת אנרגיות, עושה את כל מטלות היום, ערנית, לא מרגישה צורך בשנ"צ כמעט לחלוטין, ומלאת אנרגיות עד סוף היום. אחרי שנים של גרירת גוף אני מרגישה חזקה. בנפש ובגוף.

ולמה ללמוד רייקי?

למטורשים יש קצת בעיית הנעה בבוקר, הסטרטר לא תמיד מניע והרבה פעמים יחלפו כמה שעות בטרם נצליח לזוז בחופשיות בגוף (עד כמה שמתאפשר). וככה כשאני מתעוררת ועדיין הגוף מנמנם לו דופקת לו כמה אנרגיות והוא מקבל את זריקת האנרגיה היומית לכל היום. ואני מאמינה כי רק אני מכירה את הגוף שלי הכי טוב ויודעת איך ואיפה לטפל. לכן חשוב ללמוד את השיטה ולא להיות תלויים באף אחד. הרייקי לא נעלמת לשום מקום. מהרגע שלמדת אותה ועברת חניכה על ידי מורה מתאים היא נשארת אתך לנצח.

אז למי עשיתי חשק לקצת רייקי?

תודה על החיים! תודה על לב אוהב ושכל טוב.

תודה על הדרכה, רפואה והצלחה.

תודה על תושייה ויכולת רבה.

תודה,

נירית פרסקו.

מוריה יצחקי – מאמנת אישית ומנחת קבוצות

מצחיק איך החיים מסתדרים.
אני מוריה יצחקי, בת 37 מנתניה, מאמנת אנשים לאהוב את עצמם ולהכיר ביכולות שלהם.
בגיל 21 אחרי תקופה של 4 שנים של אשפוזים חוזרים בבית חולים ללא שום הסבר הגיוני, אובחנתי כחולת טרשת נפוצה.

השנים הראשונות היו קשות מלהכיל, חוויתי התדרדרות פיזית ומנטלית לא נתפסת, כאבים פיזיים ותסכול ענק.
כעסתי על העולם. כעסתי כל כך. בגיל 27 מצאתי את עצמי על כיסא גלגלים, מכירים מצב סיעודי?
בטח מכירים..
תקופות של חושך וכאב עוברות על כל אחד
על הבריאים, על החולים, על הגבוהים, הנמוכים, העשירים, האנשים הפשוטים ואנשי העולם הגדול
המשותף לכולם הוא שתמיד, אבל תמיד נראה לנו שאנחנו היחידים שמתמודדים עכשיו עם משהו. בוקר טוב אנשים יקרים אתם אהובים ומדהימים, אין סיבה אחת טובה שתרגישו שהעולם הזה כבר לא בשבילכם.
יום אחד, בתקופה ההיא, לקחתי החלטה שאני הולכת לעמוד על הרגליים ולחזור ללכת, לתפקד, לעבוד ולהיות עצמאית לחלוטין.

10 שנים עברו

היום אני חיה בעוצמה והגשמה בזכות עצמי בלבד, ומעבירה סדנאות ותהליכים לאנשים ששכחו שהם עולם ומלואו. הייעוד שלי בחיים הוא לעזור לאנשים למצוא בתוך עצמם דברים שמעולם לא הכירו.
עדיין נעזרת במקל, עדיין מתמודדת עם הטרשת, עדיין נוסעת בקלנועית האדומה שלי ברחבי נתניה. שום דבר לא מושלם נשמות שלי – עובדים עם מה שיש.
קשה לכם? יופי בואו לעבוד.

דרוש/ה!
מתאמן/ת צעיר/ה בגילאים 17-37 מ- חודש עד- 5 שנים ניסיון בטרשת נפוצה.
שרוצה ללמוד לחיות עם טרשת נפוצה בשלום ואהבה.
מתאמן/ת עם ראש פתוח שמוכן/ה לחולל שינויים, לנפץ מיתוסים ולחשוב בצורה חיובית על החיים לצידה של הטרשת.
אם כך אני אשמח ללוות אותך בתהליך משנה חיים!!!
נצעד יחד, צעד אחר צעד בתהליך התחברות עם עצמך מחדש, נסיר מחסומים, פחדים ואמונות מעכבות.
נחזיר איזון לחיים ונלמד יחד:

 • איך לשנות דפוסי חשיבה
 • איך להתבונן פנימה ולהתחבר לעוצמות שבך.

שמי מוריה יצחקי מאמנת אישית ומנחת קבוצות, חייה עם ולצידה של הטרשת כבר 20 שנה
ואני עשיתי את זה בגדול!!
אשמח שתצטרף/י אליי לתהליך משנה חיים.
לרשותך,
מוריה יצחקי.

סדנה כתיבה למתחילים בהנחיית קרין אהרון

קרין אובחנה כחולת טרשת נפוצה לאחר עשור של תסמינים, קרין תספר על איך בזכות הטרשת הגיעה לעסוק דווקא בכתיבה והפכה לסופרת, איך הכתיבה הפכה להוות עבורה תרפיה וריפוי. ספרה החדש ״הדשא של השכנה״ אשר יצא לאור בפברואר השנה, מעלה את נושא ההתמודדות עם המחלות השקופות והסופרת הצעירה תספר לכל חברי הקהילה איך כתיבת הספר השפיעה לחיוב על חייה.

בהמשך ללייב שלי שהתקיים בקהילה שלנו, עלה הרעיון לקיים סדנת כתיבה בזום בהנחייתי. הסדנה תהיה בסבסוד מלא של העמותה הנהדרת הזו. לדעתי זו הזדמנות מעולה ליצור קבוצה של כותבים שבהמשך, אם ירצו, יוכלו לשתף את הסיפורים שלהם גם בקבוצה הזו.

"הכתיבה היא באמת דרך מעולה לצאת מהעולם שלנו לעולם הדימיון, מבלי לצאת מהבית. זו דרך נהדרת לפרוק את מחשבותינו ופחדינו בצורה בטוחה, וכמובן להיות חלק מקבוצה של חברים מבינים ותומכים".

אז מי באים לכתוב איתי?

הסדנה מיועדת לכותבים בתחילת דרכם, בין שכבר התחילו לעבוד על ספר ובין שעדיין מחפשים אחר רעיון.
הסדנה מתאימה לכל מי שרוצה לשפר את כתיבתו, אך עדיין לא יודע לאן היא תיקח אותו בעתיד ולכותבים שמחפשים מסגרת כתיבה, שתעניק להם ביטחון בכתיבה.
לא נדרש ניסיון קודם בכתיבה.
במהלך הסדנה תקבלו כלים מעשיים לכתיבה. הסדנה כוללת גם תרגול כתיבה ומשימות לבית.
הסדנה מוגבלת עד 10 משתתפים.

שיעור ראשון

היכרות ותרגול כתיבה. בשיעור נלמד איך לבנות את הסיפור שלנו משלב הרעיון. נלמד כיצד לפתח את הרעיון שלנו לסיפור באורך מלא.

שיעור שני

בניית דמויות. נלמד איך לבנות דמויות מעניינות ובלתי נשכחות שהקוראים שלכם יתחברו אליהן.

שיעור שלישי

בניית עלילה. נלמד כיצד בונים עלילה שתמשוך איתה את הקורא עד העמוד האחרון.

שיעור רביעי

בניית דיאלוגים. איך כותבים דיאלוג מרתק שלא מעייף את הקורא.

שיעור חמישי

איך לכתוב את הספר שלנו. האם נכתוב את הספר בעבר? אולי בגוף ראשון? כל ההתלבטויות לפני שיוצאים לדרך.

 • משך הסדנה – חמישה מפגשים שבועיים של שעתיים וחצי (כולל הפסקה). המפגשים יתקיימו באמצעות ה-ZOOM ותבצעו בהם גם תרגול אונליין.
 • בסוף כל מפגש תינתן משימה הקשורה לנושא השיעור, בהתאם למקום שבו אתם נמצאים בתהליך הכתיבה. על כל משימה תקבלו משוב אישי והערות שיסייעולכם להתקדם בכתיבה.
 • אם משתתף החמיץ מפגש אחד או יותר מבין המפגשים בסדנה, יישלח אליו סיכום שיעור באמצעות המייל.

מי שמעוניין אשמח אם יגיב בקהילה ויכתוב האם מתאימה לו יותר סדנת בוקר או ערב ונפתח לפי הרוב. 

המטבחון

רחלי בהרל

גדלתי בקיבוץ שהיה בו חדר אוכל, כל טעמי הילדות שלי לא באו מאימא שלי, שבקושי בישלה, אלא מחוויות וריחות שספגתי בחדר האוכל המשותף. כשאובחנתי בטרשת נפוצה, התחלתי ללמוד את הקשר בין תזונה לבריאות וקיבלתי דרייב להמשיך. מצאתי את עצמי מכינה אוכל שהוא גם טעים וגם בריא ואסתטי, היה לי מאוד חשוב שבן הזוג שלי וגם הילדים יאכלו – זה היה האתגר שלי.

רחלי בהרל | צילום זיו בהרל

מצאתי את עצמי נכנסת למטבח ומתחילה לנסות דברים חדשים ועדיין נשארתי אותו בן אדם, רציתי אוכל פרקטי. מאז ומתמיד הייתי אוטודידקטית וחקרתי את התחום, ניסיתי ליצור מאכלים מקטניות, דגנים, שלא יהיה משעמם אבל עם דגש על בריאות: בלי אבקת מרק, עם פחות סוכר, שיהיה מנחם וטעים.

פתאום מתוך ההבנה שצברתי, דברים שעניינו אותי בעבר, לא גיליתי בהם יותר עניין, הידע מאוד עזר לי לא להתפתות.

עברתי לתזונה מהצומח עם דגש על פירות וירקות, וגיליתי שהיא עשירה מגוונת וטעימה. חיפשתי במסגרת המחקר שלי ספר מתכונים בנושא וראיתי שאין. כך מצאתי את עצמי במשך 14 שנה אוספת מתכונים שמתאימים לילדים שלי שהיו קטנים, וגם לילדים שלי שהלכו והתבגרו, הספר "פשוט משפחה בריאה" נולד ויצא לאור בהוצאת פוקוס ופתחתי גם עמוד פייסבוק שבו אני משתפת כל הזמן מתכונים. ברגע שנפטרתי מדברים שאכלתי בעבר נעלמו לי גם כאבי הראש, בעיות עור, בעיות עיכול, במיוחד כשאתה אוכל המון סיבים וירקות.

גרנולה, מי יכול לה?

את הספר הוצאתי יחד עם תזונאית קלינית והוא הלך וגדל וליווה את המשפחה שלי ומתוכו אני בוחרת את – מנת הדגל שלי: גרנולה, מי יכול לה?…

ומה לגבי הטיפ שלי?

תבחרו לאכול כמה שפחות אוכל מעובד, וכמה שיותר ירקות ופירות.

מתכון: גרנולה מי יכול לה (10-14 מנות)

גרנולה משובחת , אפויה בחום נמוך, ללא שמן ועם סילאן כממתיק.
נשנוש מושלם וארוחה קלה לפי הצורך

רחלי בהרל | צילום זיו בהרל

מצרכים:

 • 3 כוסות גדושות שיבולת שועל גסה (כ-400 גרם)
 • 1.5 כוסות אגוזים ושקדים קצוצים או שבורים לבחירתכם
 • 1/3 כוס גרעיני חמנייה
 • 1/4 כוס גרעיני דלעת
 • 3 כפות שבבי קוקוס או זרעי שומשום
 • 3/4 כוס צימוקים/צימוקי דומדמניות/חמוציות מיובשות
 • 3 כפות זרעי צ'יה
 • 1/2 כף קינמון
 • 1/3-1/4 כוס סילאן טבעי

אופן ההכנה:

לחמם תנור לחום נמוך 120 מעלות

לערבב את חמשת המרכיבים הראשונים ולהניח בתבנית תנור על נייר אפייה.

בתנור שחומם מראש, לאפות כחצי שעה ולערבב מידי פעם.

להוציא מהתנור, לצנן מעט, להוסיף את ארבעת הרכיבים הנותרים ולערבב היטב (אפשר בידיים).

לטעום ולהוסיף המתקה במידת הצורך.

להניח להתקררות מלאה, לערבב לפעמים למניעת הידבקות- לשמור בכלי סגור היטב. בתאבון.

אורלי סוהר – מדריכת דרך לחיים בריאים

לאחר שהצליחה להשיל ממשקלה 60 ק"ג, הבינה אורלי שלפעמים המשמעות של ללכת לאיבוד, היא למצוא את הדרך. מאז פיתחה תכנית לליווי אישי הכוללת תפריט מותאם ותמיכה 24/7. מוזמנים לקרוא ולגלות חלק מסודות השיטה שפיתחה

אורלי סוהר | צילום: מתוך האתר של אורלי

כך כתבה לנו אורלי סוהר

"לפני שאנחנו יוצאים לדרך המשותפת אספר לך קצת על הדרך שלי. מבחינתי, העובדה שאני מדריכת דרך לחיים בריאים היא סוג של נס. בגיל 17 אובחנתי כחולה במחלה אוטואימונית הנקראת זאבת. מחלה המתגלה ברוב המקרים אצל נשים, בעיקר בגלל שינויים הורמונליים ולחץ נפשי. למרות ההתמודדות עם המחלה סיימתי לימודים אקדמאיים במנהל עסקים ובמשך 15 שנה ניהלתי קריירה מצליחה כמנהלת כספים וחשבת שכר בחברות הייטק וביוטק. נישאתי לאביעד וביחד הקמנו משפחה, הורים לנועם, אלה ויובל אשר נולדו כנגד כל הסיכויים. בעקבות המחלה איבדתי את הטחול והתמודדתי עם מגוון בעיות כליות, מפרקים ועור. המחלה וסיבוכיה גרמו לי לשכב במיטה תקופה ממושכת אשר במהלכה שקלתי 120 ק"ג.

הדרך שלי לחזור למשקל מאוזן ולתפקד כאישה בריאה נמשכה שתיים עשרה שנים במהלכן ניסיתי שיטות רבות. בסופי של דבר הצלחתי לרדת 60 ק"ג. בוקר אחד, אי שם בואך משבר גיל הארבעים המוכר, הבנתי שאני רוצה לחיות אחרת – חיים משמעותיים ומספקים בזכות יעדים בעלי ערך עבורי. מאחר ותחום התזונה ואורח החיים הבריא משך אותי מאוד, החלטתי להתמקצע בלימודי אימון תזונה ולימודים לטיפול בשיטת "תזונת הרמב"ם". לימודים שגרמו לי להבין כמה פגעתי בגופי וחייתי לא נכון. מאז הפך העיסוק שלי לשליחות. החלטתי להקדיש פרק נכבד מחיי היומיום שלי בלהעביר את הידע הרב שצברתי.

אני יודעת שהודות לניסיון החיים שלי והשינוי שאני עברתי אוכל לעזור לאנשים אחרים לצאת לדרך ולעבור את השינוי לו הם זקוקים. למדתי שלפעמים ללכת לאיבוד זאת הדרך למצוא את הדרך שלך. בשנים האחרונות אני מלווה אנשים בדרך לשינוי אורח חיים ואיזון גוף ונפש. אני בעלת סטודיו ליוגה ופילאטיס מכשירים – אימונים אישיים. הדרך שלי משלבת ירידה במשקל עם ליווי צמוד, צמוד מאד המאפשר התמדה והצלחה בתהליך השינוי ושימור ההישגים לאורך זמן. כל מפגש ליווי שבועי כולל שקילה, שיחת מוטיבציה והתבוננות בנקודות מהותיות בחיים משפיעות על תזונה, משקל ואורח החיים.

אבני הדרך בליווי אישי

 • תפריט מותאם אישי ומבוסס על תשאול מקיף כולל בחינת ערכים של משקל אחוזי שומן, מסת שריר ופרופיל רפואי וכולל קביעת ההישג הנדרש.
 • תמיכה 24/7 – משוב יומי על יומן אכילה, ליווי במסעדות, חופשות ושינוי תפריט בזמן אמת.
 • מברכת אותך על החלטתך לצאת לדרך החיים הבריאים. הרגע בו בחרת לצאת לדרך הוא הצעד הראשון לחיים החדשים שלך. הרגע המיוחד הזה, מרגש ומלא בציפייה לצד פחד מאכזבה והלא נודע. הכול בסדר. יוצאים אל דרך ואני מאמינה שכל חששותיך יתפוגגו מפגישה לפגישה יותר ויותר.
 • החלק שלי הוא להעביר אליך עקרונות בסיסים לאורח החיים החדש, אשר ילוו אותך כל יום, לכל מקום. בעבודה, בארוחות, בתנועה ובמערכות יחסים סביבך. החלק שלך הוא להפנים את העקרונות ולתרגל אותם, ללמוד לנהל את מחשבותיך..אני סומכת עלייך ומאחלת לך דרך מרתקת, מלאת בריאות, אושר והגשמה עצמית.
  שלך, אורלי סוהר.
אורלי סוהר | צילום: מתוך דף הפייסבוק של אורלי

"איך ניצחתי את הטרשת הנפוצה"

"אחרי הבדיקות המפתיעות פניתי להומאופת שלי וביקשתי ללמוד את זה כדי שאוכל לעשות את זה עבור אחרים" מספרת מור קריאף. "היום אני בת 37, כבר שתים עשרה שנים ללא התקפים וללא כל סימן מהטרשת הנפוצה".

מתוך כתבה שפורסמה באתר סלונה במאי 2019

מור קריאף | צילום: מתוך האתר של מור
מור קריאף | צילום: מתוך האתר של מור

מי ידע שחרם יכול לגרום למחלה קשה? לפני 15 שנים, אם היו אומרים לי שסטרס הוא הגורם מספר אחת למחלות לא הייתי מאמינה, אבל היום אני יודעת שזה לגמרי נכון. כל פעם שהגוף נכנס לסטרט מערכת העצבים הסימפתטית מופעלת ונכנסת למצב של "תקוף או ברח", הורמון הקורטיזול מופרש והגוף נמצא במצב שבו נתונה תשומת הלב רק לאיברים שהגוף זקוק להם להישרדותו. מה קורה אם המצב הזה נמשך יותר מכמה דקות? שבועות? או חודשים? מה שקורה זה שהגוף מותקף במקומות שאותם הזניח בזמן הסטרס, במקומות שהיו חלשים.

כשעשו עלי חרם בכיתה י"א, הייתי כמה חודשים בסטרס קשה. הרגשתי שהשאירו אותי לבד בעולם, כל החברים הפסיקו לדבר איתי, קיללו אותי וגם זרקו עלי אבנים כשהתחשק להם. את הכל שמרתי בבטן. ואז בטיול השנתי כשהגוף שחרר קצת מהסטרס המחלה תקפה ולא יכולתי ללכת. איבדתי שיווי משקל והובהלתי לבית החולים באמבולנס. לאחר אשפוז של שבוע בו חשבו שאני עושה את עצמי בשביל לקבל תשומת לב, שיווי המשקל חזר וגם אני חזרתי לחיים ולשנתיים רגועות מהתקפים. חשבתי שהגרוע מכל מאחורי.

ואז, בצבא, חודש אחרי שנפגעתי בתאונת דרכים, הגיע התקף נוסף. ואחרי ששלחו אותי לקב"ן שאישר שאני בריאה בנפשי, עשיתי את בדיקת ה-MRI ובדיקות נוספות, שאישרו שאני חולה בטרשת נפוצה. שוחררתי מהצבא וטופלתי בבית החולים תל השומר בתרופה הניתנת בהזרקה לווריד שדורשת אשפוז יום אחת לשישה שבועות. עברתי שנה קשה בה היו עוד חמישה התקפים, כל התקף נמשך בין עשרה ימים לשבועיים ואחריו עוד כמה שבועות של התאוששות.

בשלב הזה הבינו שצריך להחליף תרופה כי הראשונה לא הייתה יעילה ורצו להעביר אותי לזריקות עצמיות יום יומיות. רופא המשפחה שלי באותה תקופה היה מטופל אצל הומאופת, ולמרבה ההפתעה הוא זה שאמר לאבא שלי שייקח אותי להומאופת, כי אין לי מה להפסיד. ביקשתי לחכות עם התרופה השנייה ולנסות הומאופתיה. אין לי מושג מהיכן גיבשתי את האומץ ועד היום אני מודה עליו, והתוצאה היתה: מצבי השתפר בצורה מופלאה. כבר לא הייתה עייפות, נגמרו הכאבים, מצב הרוח חזר, וחמש שנים אחרי תחילת הטיפול כשעשיתי שוב את בדיקת ה-MRI, הרופאים לא האמינו שיש פחות נגעים ממה שהיו לפני כן.

ההומאופתיה שינתה את חיי

ההומאופתיה שינתה את חיי, ואחרי הבדיקות המפתיעות פניתי להומאופת שלי וביקשתי ללמוד את זה כדי שאוכל לעשות את זה עבור אחרים. היום אני בת 37, כבר שתים עשרה שנים ללא התקפים וללא כל סימן מהטרשת נפוצה. אני מטפלת בהומאופתיה קלאסית ועוזרת למאות אנשים להחזיר לעצמם את הבריאות, ולהשתחרר מכבלי המחלות. מבחינתי אני בן אדם בריא. בכל בוקר כשאני פוקחת את עיניי אני אומרת תודה על המתנה הגדולה שקיבלתי.

במהלך שנות ההכשרה והטיפול שלי למדתי כלים רבים, שהעיקרי מביניהם הוא הומאופתיה קלאסית ובו אני עושה את השימוש העיקרי. אך אני תמיד אומרת שללא התפתחות אישית ועבודה פנימית מאוד עמוקה לא הייתי מגיעה להישגים אליהם הגעתי. אם נחזור רגע לסטרס ולקשר שלו למחלה, היום אני יודעת לזהות מתי הגוף שלי נכנס למצב מלחיץ או לתקופה לחוצה, ויש לי את הכלים להירגע ולהתנהל נכון בתוך הזמנים המאתגרים. אני אוכלת נכון, עושה ספורט והכי חשוב מקשיבה לגוף שלי ולמה שהוא מבקש ממני. בכל יום אני מקפידה להביא את הגוף שלי לרגעים שבהם המערכת הפרא סימפטטית עובדת ומשחררת את ההורמונים שגורמים לריפוי ולחיזוק הגוף.

שיא בכר

לפני כמה שנים נתנו לי פלסטלינה כריפוי בעיסוק, במקום פלסטלינה מצאתי את עצמי מתחילה ללוש בצק. מאז שאני זוכרת את עצמי אמא שלי ז"ל היתה אופה עוגות טעימות במיוחד, אבל תמיד היה לה פחד משמרים. התחלתי לעקוב אחרי מתכון להכנת לחם רק כדי לשבור את הפחד שהיה לאימא שלי ואת ה"נאחס" המשפחתי.

מהר מאוד הבנתי שלהכין לחם זה הכי פשוט בעולם והלכתי והתאהבתי בתחושה של בצק באצבעות (במקום הפלסטלינה שהמליצו לי).

עשיתי כמה סדנאות של אפייה אצל אופים בעלי שם מהשורה הראשונה כמו אורן בקר, והיום בזכותי, המון אנשים אופים, החל מהשכנות שלי שהעברתי להן סדנאות אפייה, לחברות שלי, קולגות, חברים מהעבודה, אני מפרסמת ומעלה סרטונים באינסטגרם שלי ויש לי כבר 1700 עוקבים.

אני נהנית להמציא כל פעם לחם חדש ואין לי מתכונים, אני פשוט יוצרת הכל מחדש. בעלי והבנות כבר צוחקים עלי שאני כל הזמן מגוונת מקמחים שונים, עם תוספות מדליקות כמו בטטה וסלק, מחית בצל, דברים יותר משוגעים ושאין יום שאני חוזרת על אפייה של אותו לחם.

פעם ביומיים אני מכינה בצק וכל יום יש לחם טרי בבית.

מה מנת הדגל שלי?

מנת הדגל האהובה ביותר בבית היא הלחם סלק והפרעצל.

הטיפ שלי למי שרוצה להתחיל

לא לפחד, רק לנסות, כל הזמן להבין שזה ניסוי ותהיה, ככל שמנסים יותר מצליחים יותר. חשוב לא להיצמד לכמה כמות מים נדרשת, שאלה שתמיד שואלים אותי, כל תערובת דורשת כמות נוזלים בצורה שונה, לכל קמח יש את הדרישות שלו. חשוב להרגיש ולהוסיף רק לפי הצורך. 

היום אני אופה עם מחמצת שאני מגדלת, כל שבוע אני מאכילה אותה וכשהתחלתי להכין לחמים קניתי שמרים יבשים מהסופר והיום כבר יש לי חיית מחמד משלי שהיא -המחמצת.

דנה קוניק

הכל התחיל אצל השכן שלי לפני 11 שנה כשלגדולה שלי היתה יום הולדת והוא אמר לי "בואי נכין עוגה עם זילופים". ועקבתי אחרי הכנת עוגות ואחרי בלוגריות לעיצוב עוגה. בהתחלה אפינו בתבנית וזילפנו כוכבים, הכי בסיסי שיש, ואז התחלתי לעשות רכישות של תבניות מחו"ל מתוך רצון להמשיך ולהתפתח. גם פייסבוק היה אז רק בהתחלה שלו ואנשים לא הבינו איך אני עושה את מה שאני עושה, אז הייתי מכינה עוגה, מצלמת ומעלה, על הדרך הכנתי לי גם פלאייר של עוגות מצולמות ומעוצבות וככה למעשה הכל התחיל… העסק של עוגות מזולפות ומעוצבות.

דנה קוניק במטבח עם הפבלובה המפורסמת שלה | צילום: טל כהן
דנה קוניק במטבח עם הפבלובה המפורסמת שלה | צילום: טל כהן

כשאובחנתי כחולת טרשת נפוצה החלטתי להפסיק לתקופה מסוימת אבל אז כשראיתי שהתחום השתכלל, חזרתי לזה ובגדול. התמקצעתי יותר ויותר, התחלתי להעביר סדנאות. אהבתי מאוד את ההתפעלות של האנשים, את התגובות שלהם: "וואו כזה עוד לא ראיתי". התגובות שקיבלתי הכי דירבנו אותי להמשיך, למרות המגבלה שהיתה לי, שלא כולם ראו אותה. אף אחד לא ראה איך המגבלה שלי באה לידי ביטוי, במיוחד כשאתה יוצר יצירה שאתה ממש טוב בה ומפרגנים לך.

מה מנת הדגל שלי?

פבלובה ונשיקות עליהם אני לא מוותרת, אין מצב שאני מתארחת איפה שהוא ולא מביאה איתי פבלובה.

הטיפ שלי

תמיד יש אור בקצה המנהרה, תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר. אני זוכרת שהיו מצבים שהייתי במצב מאוד קשה מבחינה פיזית, נפשית ורוחנית, אך בסופו של דבר יש לדברים נטייה להסתדר. תמיד יש לזכור שיש תקופות פחות טובות וזה עובר, ויהיה טוב יותר אחר כך. כשאני בתקופה פיזית יותר טובה, אני נהנית יותר להיות במטבח ולעשות כייף, לאפות ולבשל אוכל טעים ולראות את כולם נהנים – זה ממלא אותי.

נירית פרסקו

בישול מבחינתי זו אהבה, זו תשוקה אמיתית. מגיל 13-14 אני זוכרת את עצמי נמצאת במטבח, את ההשראה לאפות ולבשל קיבלתי בעקבות העובדה שהייתי האחות הקטנה בבית והאחים הגדולים שלי עבדו ואני הקטנה, התחלתי להכין להם ארוחות וקינוחים, מאוד אהבתי להכין להם אגרול.

עבורי זה היה סוג של התנתקות לגמרי, מקום של תשוקה, זו אומנות לכל דבר, בדיוק כמו שאני מציירת או מתעסקת בקדרות.

נירית פרסקו ופאי הפיצוחים

בשנים האחרונות אני אוהבת להכין לחמי מחמצת, אני יכולה לבטא את עצמי במטבח בדרך שלי ולא מפסיקים להחמיא לי על זה. גם כשאבא שלי נפטר זה הציל אותי ומצאתי את עצמי נכנסת ישר למטבח, סוג של מדיטציה עבורי. אפייה ובישול בשבילי זה סוג של ביטוי עצמי שלי ושל הנפש שלי וזה מסדר לי דברים בראש.

עברתי לתזונה מהצומח עם דגש על פירות וירקות, וגיליתי שהיא עשירה מגוונת וטעימה. חיפשתי במסגרת המחקר שלי ספר מתכונים בנושא וראיתי שאין. כך מצאתי את עצמי במשך 14 שנה אוספת מתכונים שמתאימים לילדים שלי שהיו קטנים, וגם לילדים שלי שהלכו והתבגרו, הספר "פשוט משפחה בריאה" נולד ויצא לאור בהוצאת פוקוס ופתחתי גם עמוד פייסבוק שבו אני משתפת כל הזמן מתכונים. ברגע שנפטרתי מדברים שאכלתי בעבר נעלמו לי גם כאבי הראש, בעיות עור, בעיות עיכול, במיוחד כשאתה אוכל המון סיבים וירקות.

מנת הדגל שלי

היא לחם מחמצת , עוגיות סנדוויץ ריבה, עוגיות פרמז'ן ופרעצל.

ומה לגבי הטיפ שלי?

אם אתם לא אוהבים מטבח אל תכנסו לשם, לכו תיקנו ואל תעשו!!!

לי יש בשנים האחרונות קושי לעמוד הרבה זמן על הרגלים ולכן יום קודם לכן, אני מכינה על השיש מראש את כל מה שאני צריכה ואז קמה בבוקר ומתחילה. אני עושה הכנות מראש: מקלפת בישיבה ליד הפח, שוקלת הכל מראש, מסדרת לי על השולחן הכל מראש שיהיה נוח ונגיש. בין לבין אני נחה וקמה עם כוחות מחודשים. אני מאורגנת בראש כבר יום קודם ואם אני באה פריסטייל אז אני מתבלבלת ולא ממש נהנית וגם מתעייפת יותר.

מתכון: פאי פיצוחים וקרמל

לחמם תנור ל 180 מעלות.

מצרכים:

לתחתית:
בצק פריך מלוח (זו לא טעות)

למלית האגוזים והקרמל:

 • 250 גרם סוכר
 • 200 גרם שמנת מתוקה
 • 300 גרם אגוזים (מיקס שלי פקאנים, פיסטוקים, אגוזי מלך, אגוזי לוז וקשיו)

אופן ההכנה:

את הבצק משטחים על תבנית פאי ואופים אפייה עיוורת (מניחים נייר אפייה מעל הבצק ומפזרים שעועית או חומוס יבשים מעליו) רבע שעה.
מוציאים את התחתית ומסירים את נייר האפייה והקטניות.

בינתיים מכינים את המלית:

שמים את הסוכר במחבת גדולה, או סיר רחב ומכינים את הקרמל, בינתיים מחממים את השמנת במיקרוגל עד שהיא כמעט רותחת (אצלי במיקרו זה לוקח דקה וחצי).

ברגע שהקרמל מוכן שופכים לתוכו את השמנת ומערבבים היטב כדקה.

מוסיפים את תערובת האגוזים ומורידים מהאש.

שופכים את המלית לתחתית הפאי ואופים כ25 דקות.

מצננים וטורפים.

פזית ברקוביץ'

מאז ומתמיד אני מחפשת מה בריא, מה מכיל סיבים, מה עוזר לאנטי אייג'ינג, מחפשת תמיד דברים טובים לאכול, וקלים להכנה.

אני זוכרת שנכנסתי למטבח כבר בגיל 10-11, קיבלתי השראה לכך מסבתא שלי והייתי מבשלת לאחותי הקטנה (שקטנה ממני ב-5 שנים) לאט לאט שיכללתי את ארוחות הצהרים ובגיל 12 ביקשתי וקיבלתי ספר בישול של אביבה גולדמן שהיתה דאז זמרת אופרה, ועד היום יש לי אותו.

אני זוכרת שהייתי יושבת וקוראת כאילו זה היה רומן, הבנתי מיד איך זה הולך להיות.
למדתי עם השנים גם גרמנית מתוך ספרי הבישול, וכיום אני יודעת לא מעט שפות בעקבות העובדה שיש לי בבית ספרי בישול בשפות שונות, מבחינתי אוכל זו שפה!!! אוכל זה תרבות!!!
מאז ומתמיד מצאתי את עצמי קונה ירקות ופרות לפי הצרכים שלי ושל בני ביתי, רק כמה שצריך, במיוחד אצל הירקן השכונתי כדי שהכל יהיה טרי.

אותי באופן אישי האפייה והבישול מרגיעים, אני אוהבת לבשל לאנשים אחרים ולראות איך הם נהנים, לסדר את האוכל על הצלחת, מעין טקס קטן עם כוס תה או קפה ליד.
לבשל עם מישהו זה יותר נעים ומשמח וגם ניתן לשתף את הילדים מגיל צעיר, ככה זה לפחות היה אצלי, והיום הם מעולים בבישול.

אני אוהבת את ההתעסקות עם הריחות, סכין שף, מרקמים, לגעת בירקות ופירות, את ההתעסקות עם חומרי גלם כמו לדוגמה תרד שאין מה לפחד ממנו.

מה מנת הדגל שלי?

שטרודל תפוחים ושטרודל כרוב.

הטיפ שלי

לא לנסות כל דבר שיש באינטרנט, כי לא כל המתכונים טובים וחשוב מאד לקרוא נכון מתכון. לא לפחד גם לטעות- מה כבר קרה?! משגיאות לומדים דברים חדשים, לא לפחד לשנות מרכיבים במתכון וחשוב בעיקר להשתמש במוצרים טריים.