fbpx
א א א
הכנס טקסט בתמונה

תוכנית מאובחנים חדשים

קבלת האבחנה אודות המחלה עלולה ליצור אי-שקט ולעורר שאלות בנושאים שונים, החל מהטיפול הרפואי האופטימלי, דרך מיצוי הזכויות הביורוקרטיות, ועד מענה לשאלה “אז מה עושים עכשיו-?” ולפגוע בתחושת היציבות, הביטחון ורצף מהלך החיים מבחינת הסביבה המשפחתית. גם בני המשפחה שותפים וחווים התמודדות עם קונפליקטים לא פשוטים, צורך בגמישות, שינויים בחיים התעסוקתיים, שינויים במצב הסוציואקונומי ועוד. לפיכך, הופכת ההתמודדות עם המחלה והשלכותיה ל”משימה משפחתית”.

ולכן, על מנת לתמוך בחולים בתקופה זו ולשפר את יכולתם להתמודד עם המצב החדש, העמותה תפעיל מערך תומך רב-מקצועי למאובחנים חדשים במחלת טרשת נפוצה – תכנית ליווי למאובחנים חדשים אשר תסייע בהפגת המתח וחוסר הוודאות, ותקל משמעותית על התמודדות החולים עם המחלה, תוך התייחסות לאיכות חייו של בן המשפחה החולה במחלה, ולאיכות חיי המשפחה, במטרה להביא לאיכות חיים מיטבית, תוך השפעה חיובית על התארגנות המשפחה ומהלך המחלה.

בתוכנית קיים דגש על מערך תומך – רפואי ורגשי, הרואה את האדם על מכלול היבטיו בראייה הוליסטית, תוך התייחסות משולבת למרכיבים הגופניים, הנפשיים והחברתיים של הטיפול בחולה. דבר חשוב ביותר להפגת המתח, הבלבול וחוסר הוודאות המסייע לחולה ולבני משפחתו במהלך המחלה ובעת קבלת ההחלטות הקשורות בהתמודדות עם המחלה.

התכנית ניתנת כשירות של העמותה ואינה כרוכה בתשלום כלשהו מצד המשפחה וניתנת רק בשלב ראשוני מיד לאחר קבלת האבחנה ולא ניתן לקבל את השירות מאוחר יותר. התוכנית מציעה מגוון ייעוצים וטיפולים הניתנים מיידית “כעזרה ראשונה” לחולה ומשפרים לטווח הקצר והארוך את איכות חייו של החולה ובני משפחתו. עיקר השירותים הניתנים במסגרת התוכנית למאובחנים חדשים הינם:

ייעוץ משפטי ע”י עו”ד המתמחה בביטוח לאומי

סיוע וייעוץ משפטי לחולי טרשת נפוצה ובמידת הצורך גם ייצוג משפטי בערכאות שונות. הייעוץ ניתן על-ידי עו”ד גיל קראוס, אשר עוסק מזה שנים רבות בתחומי הנזיקין, ביטוח ומימוש זכויות נכים מול המוסד לביטוח לאומי וגופים נוספים. עו”ד קראוס משמש בין היתר כיו”ר וועדת פלת”ד וסגן יו”ר וועדת נזיקין בלשכת עורכי הדין במחוז ת”א, מנהל את פורומים נזיקין וביטוח באתר הפורומים המשפטיים, מלווה עמותות חולים שונות בנוגע לזכויות חברי העמותה מול גורמים שונים בישראל, מעביר הרצאות בפורומים שונים וכתב מאמרים רבים שפורסמו בכלי תקשורת ובמקומות נוספים.

יעוץ פסיכולוגי

מחלת טרשת נפוצה מביאה עימה התמודדות עם קשיים ומשברים בכל מישורי החיים של החולה ובני משפחתו. אחת הדרכים בה ניתן לסייע לבני המשפחה להתמודד בצורה טובה יותר עם המציאות החדשה שהמחלה כפתה עליהם היא אימון רפואי. אימון רפואי הינו תהליך קצר מועד של תמיכה וסיוע רגשי, מחשבתי והתנהלותי בהתמודדות הכוללת עם המחלה. האימון רפואי מתאים לחולים, לבני/ת הזוג, הוריהם, ילדיהם וכל אדם קרוב המרגיש שהוא זקוק לתמיכה.

יעוץ תזונתי ע”י דיאטנית קלינית

הטיפול התזונתי כולל הערכת המצב התזונתי וייעוץ תזונתי לפי צרכי המטופל בנושאים של העשרה קלורית, שינויים במרקם המזון לשיפור יכולת האכילה, יעוץ למזון רפואי ויעוץ להזנה ע”י PEG השרות ניתן על ידי דיאטנית קלינית מוסמכת.

יעוץ רוקח קליני

הרוקח הקליני יועץ במטרה להקטין את הבעיות שנובעות מהתרופות, מצד אחד ובמטרה לשפר את הטיפול התרופתי, יעילותו ואיכות החיים של החולה מצד שני. מתייחס בהערכתו למחלות החולה ובני משפחתו, תופעות הלוואי, תגובות בין תרופתיות של התרופות, בדיקות המעבדה ולתרופות ללא מרשם. כל זאת במטרה שהתרופות אותן נוטל החולה יעבדו יותר טוב עם מינימום תופעות לוואי ושלחולה יהיה יעיל ונוח ליטול את התרופות במהלך הפעילות היומית שלו ובמינימום עלויות.

סרטון להדרכת מאובחנים חדשיםMS Navigator   

מטרת הסרטון הינה לכוון, להדריך ולנווט את המאובחנים החדשים בתחילת דרכם ולשמש להם מפת דרכים ברורה ומדויקת לפי צרכיהם. הסרטון כולל:

  • מתן מידע ראשוני קצר וממוקד על טרשת נפוצה לחולים ובני משפחותיהם למען שיפור רווחתם ואיכות חייהם.
  • הדגשת נושא הפגיעה הרב מערכתית של המחלה והשלכותיה בתחומים הבאים –  פעולות מוטוריות בסיסיות, ראייה, עיכול, תחושות ורגשות, תפקוד מיני.
  • חשיבות הליווי הפסיכולוגי בהתמודדות הנפשית עם המצב החדש – המחלה.
  • הדרכת החולים בדבר זכאותם לזכויות מהמוסד לביטוח לאומי, ממס הכנסה,ממשרד הבריאות, עיריות (הנחה בארנונה), תשלומי חשמל מופחתים, הנחה בתשלומים לבזק, חשבון מים מופחת.
  • בחינת קבלת פיצוי כספי בהתייחס לפרמטרים הבאים – האם המחלה פוגעת ביכולת החולה לעבוד ולתפקד, האם החולה דורש טיפול והשגחה צמודים, האם חלה החמרה במצב שבעקבותיה נפגע אורח החיים.
  • בחינת הזכאות להטבות בתחום הדיור – דיור ציבורי, סיוע בשכר דירה, הנחה במס רכישה, הנחה בדמי הסכמה מרשות מקרקעי ישראל.
  • לעודד חולי טרשת נפוצה ובני משפחותיהם להיעזר בשירותי העמותה.

לתשומת ליבכם, הסירטון יעלה בקרוב, עמכם הסליחה.

 

# השירותים המוצעים הינם מוגבלים למספר חולים מסויים בשנה. כמו כן, העמותה רשאית להוריד או להוסיף שירותים וייעוצים, לפי שיקול דעתה.