הבית לחולי טרשת נפוצה

זכויות חולי טרשת נפוצה במוסד לביטוח לאומי ומוסדות נוספים

עו"ד גיל קראוס

לאנשים אשר חלו בטרשת נפוצה, עשויות לעמוד זכויות שונות מול המוסד לביטוח לאומי וגורמים נוספים במדינת ישראל. זכויות אלו משתנות בכל מקרה ומקרה בהתאם לנסיבותיו.

במאמר זה יפורטו על קצה המזלג הזכויות העיקריות שעשויות להיות רלוונטיות במקרה של אדם שחלה בטרשת נפוצה.

תביעה לנכות כללית מול המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי נותן מענה לחולים בטרשת נפוצה בין היתר באמצעות המחלקה לנכות כללית. לאחר הגשת התביעה לנכות כללית יבדוק המוסד לביטוח לאומי האם החולה עובד או לא או שמדובר בעקרת בית. אם החולה משתכר מעל 45% מהשכר הממוצע במשק, יהווה הדבר מכשול לזכאות שלו לקבלת קצבה בנכות כללית.

לאחר מכן ייבדק החולה בוועדות רפואיות לצורך הערכת נכותו הרפואית (על החולה להיות מוכר בשלב זה בנכות רפואית משוקללת בשיעור 60% לפחות על מספר ליקויים או בשיעור 40% לפחות כאשר אחד הליקויים הנבדקים הינו בשיעור 25% ומעלה) ולבסוף ייבדק אובדן כושר ההשתכרות של החולה או אובדן יכולת התפקוד במשק הבית לעקרת הבית.

שיעור הקצבה בתביעה לנכות כללית הינו בהתאם לדרגת אי כושר שנקבעה לחולה.

הקצבה תשולם לחולה בתום 90 ימים מהמועד שקבע המוסד לביטוח לאומי שבו נפגע כושר היכולת של החולה להשתכר או לתפקד במשק הבית.

חשוב לציין כי כיום הנכויות שניתנות לחולי טרשת נפוצה הן בגין התסמינים הנילווים למחלה, למשל כאבי ראש, פגיעה בעיניים, פגיעה בגפיים וכיוצ"ב. לכן הנכויות שנקבעות לכל חולה עשויות להיות שונות.

הכרה בחולה טרשת כנפגע בעבודה

ישנם מקרים שבהם ניתן להוכיח כי הטרשת התפתחה בעקבות תאונת עבודה. למשל, הוכרו מקרים של אנשים שנפגעו בתאונת דרכים בדרך לעבודה ובין היתר לאור הסטרס הוכח כי התפתחה אצלם טרשת נפוצה והם הוכרו כנפגעי עבודה.

במקרים שמחלת הטרשת מוכרת ככזו שנגרמה עקב העבודה, אזי יהיה זכאי החולה לזכויות נפגע עבודה שהינן שונות לחלוטין מזכויות של נכה בנכות כללית. בין היתר יהיה זכאי החולה לדמי פגיעה עבור תקופת היעדרות מהעבודה ולכל היותר עד 90 ימים וכן למענק או גימלאות נכות מעבודה אשר מחושבות על בסיס השכר המדווח של החולה בחודשים שקדמו לתאונה.

תביעה לשירותים מיוחדים

חולים אשר בעקבות הטרשת נפגעה היכולת התפקודית היומיומית שלהם, עלולים להיות זכאים גם לקצבה נוספת בשם שירותים רפואיים מיוחדים. תביעה לשירותים מיוחדים יכולים להגיש חולים בגילאי 18 ועד גיל הפרישה אשר זקוקים במידה רבה לעזרת הזולת בביצוע רוב הפעולות היומיומיות למשל סיוע ברחצה, סיוע בניידות, סיוע בהיגיינה אישית וכיוצ"ב. שיעור קצבת שירותים רפואיים נחלקת לשלושה שלבים בהתאם למידת התלות של החולה בזולת. בכל שלב יהיה זכאי החולה לקצבה בנוסף לקצבת נכות כללית.

תביעה לניידות

חולים אשר מחלת הטרשת פגעה ביכולת הניידות שלהם יכולים להגיש תביעה להכרה במוגבל בניידות. ההסתכלות בנושא של ניידות היא אך ורק לפגיעה בניידותו של החולה ולא לתסמינים אחרים.

את התביעה יש להגיש ראשית למשרד הבריאות במחוז המגורים של החולה, שם ייבדק החולה וייקבעו לו אחוזי נכות בהתאם למוגבלותו בניידות.

יצויין כי אחוזי הניידות שונים מאחוזי הנכות הכללית והזכאות לגמלת ניידות מתחילה מ- 40% נכות בניידות ומעלה.

לאחר שנקבעו לחולה אחוזי הנכות בניידות ובהנחה שקיבל כאמור למעלה מ- 40% בניידות, יגיש החולה תביעה להטבות בניידות למוסד לביטוח לאומי ובמסגרת תביעה זו יהיה זכאי החולה לגמלת ניידות, הלוואה עומדת לרכב (מה שנקרא פטור חלקי ממיסים בעת רכישת רכב חדש) ותג נכה לרכב.

תביעה לפטור ממס הכנסה                                                   

תביעה זו מוגשת רק לאנשים החולים בצורה קשה ונכותם חמורה. התביעה נפתחת ראשית בפקיד השומה במקום מגוריו של התובע ולאחר מכן מוגשת למוסד לביטוח לאומי.

במידה והוועדות הרפואיות קבעו כי לחולה הטרשת נכות רפואית משוקללת של 90% ומעלה, יהיה זכאי התובע לפטור מתשלום מס הכנסה על הכנסה, כאשר ניתן אף לתבוע פטור רטרואקטיבי לתקופה של 6 שנים אחורה לכל היותר, זאת בהתאם למועד קביעת הנכויות.

זכויות במסגרת פוליסות ביטוח פרטיות

מעבר לזכויות שחולה טרשת נפוצה יכול לקבל מהגורמים השונים כאמור, הרי מי שרכש פוליסת ביטוח פרטית יכול להיות זכאי לקבל תגמולים וכספים נוספים.

הפוליסות הרלוונטיות בדרך כלל למקרים של מחלה כמו טרשת נפוצה הן פוליסות רפואיות אשר מכסות טיפולים ובדיקות רפואיות שונות, פוליסת אובדן כושר עבודה למקרים שבהם אדם איבד את כושרו לעבוד לאור מצבו הרפואי באופן מלא או חלקי ופוליסה סיעודית למקרים קשים.

כללי

כמפורט לעיל על קצה המזלג, אדם שחלה בטרשת נפוצה, עשוי להיות זכאי לקבל זכויות שונות שעשויות להיות מאוד משמעותיות.

לכן כדאי בכל מקרה ומקרה לגופו לבדוק מהן הזכויות האפשריות וכיצד ניתן לממש אותן בצורה הטובה ביותר.

לאור העובדה שמדובר בהליכים מורכבים עם זכויות שונות כאמור, הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו על מנת שזכויותיכם לא ייפגעו.

והכי חשוב – רק בריאות לכולם!

מומלץ לקריאה בשלב הטיפול

תו מידות לאפקטיביות - הבית לחולי טרשת נפוצה (ע''ר)

מלאו את הפרטים והצטרפו לניוזלטר הבית:

המוקדים הטלפונים של קהילת הבית

הנכם מוזמנים ליצור קשר על מנת לעמוד על זכויותיכם, כחולי טרשת נפוצה, ולקבל מענה לשאלותיכם. אנא התייחסו לשעות הפעילות של המוקדים השונים.

ביטוחי חיים פנסיה ובריאות לחולי טרשת נפוצה

השירות ללא תשלום ו/או מחויבות ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות 17:00-18:00

מיצוי זכויות רפואיות לחולי טרשת נפוצה

השירות ללא תשלום ו/או מחויבות ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות: 12:00-14:00

הנכם מוזמנים להצטרף לקבוצות הווטסאפ שלנו

קבוצת תמיכה להורים לילדים/נוער וצעירים

קבוצת תמיכה להורים של צעירים המתמודדים עם טרשת נפוצה, במטרה לסייע בהתמודדות הריגשית והמעשית של הצעיר/ה.

קבוצת הצעירים של קהילת הבית - "יד ביד"

פתחנו קבוצת ווטסאפ לצעירים שבינינו. מדובר בקבוצה שמאפשרת מקום לשאלות, בעיות, חוויות, המלצות ועוד – הצטרפו אלינו!

קבוצת הנשים של קהילת הבית - "תסגרי ת'(ט)רשת"

מטרת הקבוצה היא להרים את כולנו למעלה למקום שלם עם, למרות, ואפילו בזכות האתגר שלנו. לחבק, לתמוך לעודד ולתת השראה אחת לשנייה. לקיים מפגשים הן וירטואליים והן פיזיים.

קבוצת NMO - מוצאים את נמו

הצטרפו לקבוצה של מתמודדי NMO – הקבוצה הוקמה ביוזמה והובלה של לימור הרשקוביץ חברת קהילת הבית

קבוצת תמיכה להורים של צעירים מעל גיל 22

קבוצה חדשה בה נוכל לקבל ולהעניק תמיכה, לשאול שאלות ולקבל תשובות, להאזין ולצפות בתכנים מעניינים

במסגרת אירועי יום הטרשת הנפוצה הבינלאומי, עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" בשיתוף הגלריה, מזמינים אתכן.ם לערב הפתיחה.

יום שלישי 28.5.24