הבית לחולי טרשת נפוצה

טרשת נפוצה וביטוח לאומי

טרשת נפוצה וביטוח לאומי

טרשת נפוצה וביטוח לאומי – זכויות חולי טרשת נפוצה במוסד לביטוח לאומי ומוסדות נוספים | מאת עו"ד גיל קראוס

לאנשים אשר חלו בטרשת נפוצה, עשויות לעמוד זכויות שונות מול המוסד לביטוח לאומי וגורמים נוספים במדינת ישראל. זכויות אלו משתנות בכל מקרה ומקרה בהתאם לנסיבותיו.

במאמר זה יפורטו על קצה המזלג הזכויות העיקריות שעשויות להיות רלוונטיות במקרה של אדם שחלה בטרשת נפוצה.

תביעה לנכות כללית מול המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי נותן מענה לחולים בטרשת נפוצה בין היתר באמצעות המחלקה לנכות כללית. לאחר הגשת התביעה לנכות כללית יבדוק המוסד לביטוח לאומי האם החולה עובד או לא או שמדובר בעקרת בית. אם טרם הגשת התביעה החולה משתכר מעל 45% מהשכר הממוצע במשק, יהווה הדבר מכשול לזכאות שלו להגשת התביעה לנכות כללית.

לאחר מכן ייבדק החולה בוועדות רפואיות לצורך הערכת נכותו הרפואית (על החולה להיות מוכר בשלב זה בנכות רפואית משוקללת בשיעור 60% לפחות על מספר ליקויים או בשיעור 40% לפחות כאשר אחד הליקויים הנבדקים הינו בשיעור 25% ומעלה) ולבסוף ייבדק אובדן כושר ההשתכרות של החולה או אובדן יכולת התפקוד במשק הבית לעקרת הבית.

שיעור הקצבה בתביעה לנכות כללית הינו בהתאם לדרגת אי כושר שנקבעה לחולה.

חשוב לציין כי הנכויות שניתנות לחולי טרשת נפוצה ניתנות בגין התסמינים הנילווים למחלה, למשל חולשת גפיים, פגיעות קוגניטיביות, פגיעה בעיניים, אי שליטה על הסוגרים וכיוצ"ב. לכן הנכויות שנקבעות לכל חולה עשויות להיות שונות.

הכרה בחולה טרשת כנפגע בעבודה

ישנם מקרים חריגים שבהם ניתן להוכיח כי הטרשת התפתחה בעקבות תאונת עבודה. למשל, הוכרו מקרים של אנשים שנפגעו בתאונת דרכים בדרך לעבודה ובין היתר לאור הסטרס הוכח כי התפתחה אצלם טרשת נפוצה והם הוכרו כנפגעי עבודה.

במקרים שמחלת הטרשת מוכרת ככזו שנגרמה עקב העבודה, אזי יהיה זכאי החולה לזכויות נפגע עבודה שהינן שונות לחלוטין מזכויות של נכה בנכות כללית. בין היתר יהיה זכאי החולה לדמי פגיעה עבור תקופת היעדרות מהעבודה ולכל היותר עד 90 ימים וכן למענק או גימלאות נכות מעבודה אשר מחושבות על בסיס השכר המדווח של החולה בחודשים שקדמו לתאונה.

תביעה לשירותים מיוחדים

חולים אשר בעקבות הטרשת נפגעה היכולת התפקודית היומיומית שלהם, עלולים להיות זכאים גם לקצבה נוספת בשם שירותים רפואיים מיוחדים, או בקיצור – שר"מ. תביעה לשירותים מיוחדים יכולים להגיש חולים בגילאי 18 ועד גיל הפרישה אשר זקוקים במידה רבה לעזרת הזולת בביצוע רוב הפעולות היומיומיות למשל סיוע ברחצה, סיוע בניידות, סיוע בהיגיינה אישית וכיוצ"ב וכן סיוע באחזקת הבית. שיעור קצבת שירותים רפואיים נחלקת למספר שלבים בהתאם למידת התלות של החולה בזולת. בכל שלב יהיה זכאי החולה לקצבה בנוסף לקצבת נכות כללית.

סיעוד 

כאשר מדובר באנשים שעברו את גיל הפרישה, הם אינם יכולים כבר להגיש תביעה לשירותים מיוחדים או תביעה לנכות כללית (זאת בהנחה ולא היו מוכרים קודם לכן במסגרות אלו).

התביעה שניתן להגיש היא תביעה לסיעוד, שמיועדת לאנשים שעברו את גיל הפרישה והם זקוקים לעזרה בביצוע פעולות היומיום או שהם זקוקים להשגחה.

הקצבה משולמת לפי 6 רמות זכאות, בהתאם להזדקקות בפועל לעזרה.

ניתן לבחור לקבל את הקצבה במספר מסלולים, כולל בכסף ו/או בשירותי סיעוד בפועל.

תביעה לניידות

חולים אשר מחלת הטרשת פגעה ביכולת הניידות שלהם יכולים להגיש תביעה להכרה במוגבל בניידות. ההסתכלות בנושא של ניידות היא אך ורק לפגיעה בניידותו של החולה ולא לתסמינים אחרים.

את התביעה יש להגיש ראשית למשרד הבריאות במחוז המגורים של החולה, שם ייבדק החולה וייקבעו לו אחוזי נכות בהתאם למוגבלותו בניידות.

יצויין כי אחוזי הניידות שונים מאחוזי הנכות הכללית והזכאות לגמלת ניידות מתחילה מ- 40% נכות בניידות ומעלה, קביעה שמתבססת על סעיפי ליקוי שונים מסעיפי הנכות הרגילים.

לאחר שנקבעו לחולה אחוזי הנכות בניידות ובהנחה שקיבל כאמור למעלה מ- 40% בניידות, יגיש החולה תביעה להטבות בניידות למוסד לביטוח לאומי ובמסגרת תביעה זו יהיה זכאי החולה לגמלת ניידות, הלוואה עומדת לרכב (מה שנקרא פטור חלקי ממיסים בעת רכישת רכב חדש) ותג נכה לרכב.

לא ניתן לקבל גם ניידות וגם שירותים מיוחדים, אלא בהתקיים תנאים ספציפיים ביותר ובמרבית המקרים יהיה צורך לבחור בין 2 הגימלאות, בהתאם לשיקולים שונים.

תביעה לפטור ממס הכנסה

תביעה זו מוגשת רק לאנשים החולים בצורה קשה ונכותם חמורה. התביעה נפתחת ראשית בפקיד השומה במקום מגוריו של התובע ולאחר מכן מוגשת למוסד לביטוח לאומי.

במידה והוועדות הרפואיות קבעו כי לחולה הטרשת נכות רפואית משוקללת של 90% ומעלה, כאשר לפחות בגין ליקוי אחד קיבל התובע נכות של 40%, יהיה זכאי התובע לפטור מתשלום מס הכנסה על הכנסה, כאשר ניתן אף לתבוע פטור רטרואקטיבי לתקופה של 6 שנים אחורה לכל היותר, זאת בהתאם למועד קביעת הנכויות.

זכויות במסגרת פוליסות ביטוח פרטיות 

מעבר לזכויות שחולה טרשת נפוצה יכול לקבל מהגורמים השונים כאמור, הרי מי שרכש פוליסת ביטוח פרטית יכול להיות זכאי לקבל תגמולים וכספים נוספים. כך גם לגבי חברות בקרנות פנסיה או בביטוחי מנהלים הכוללים רכיב של אובדן כושר עבודה.

הפוליסות הרלוונטיות בדרך כלל למקרים של מחלה כמו טרשת נפוצה הן פוליסות רפואיות אשר מכסות טיפולים ובדיקות רפואיות שונות, פוליסת אובדן כושר עבודה (או פנסיית נכות במידה והחולה חבר בקרן פנסיה) למקרים שבהם אדם איבד את כושרו לעבוד לאור מצבו הרפואי באופן מלא או חלקי ופוליסה סיעודית למקרים קשים.

כללי

כמפורט לעיל על קצה המזלג, אדם שחלה בטרשת נפוצה, עשוי להיות זכאי לקבל זכויות שונות שעשויות להיות מאוד משמעותיות.

לכן כדאי בכל מקרה ומקרה לגופו לבדוק מהן הזכויות האפשריות וכיצד ניתן לממש אותן בצורה הטובה ביותר.

לאור העובדה שמדובר בהליכים מורכבים עם זכויות שונות כאמור, הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו על מנת שזכויותיכם לא ייפגעו.

והכי חשוב – רק בריאות לכולם!

תו מידות לאפקטיביות - הבית לחולי טרשת נפוצה (ע''ר)

מלאו את הפרטים והצטרפו לניוזלטר הבית:

עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" מחבקת אתכם באהבה, ומציעה לכם מגוון תכנים ופעילויות:

סדנאות והרצאות במסגרת תוכנית חוסן לזמן מלחמה: סדנת נשימות, יוגה, מיינדפולנס, סוג'וק, פילאטיס, על טראומה וסטרס, על נוירופסיכולוגיה שיקומית בטרשת נפוצה, ועוד 300 הרצאות בכל הנושאים הרלוונטיים לטרשת נפוצה, לצפייה באתר הבית: https://mshome.org.il/%d7%a7%d7%94%d7%99%d7%9c%d7%aa-%d7%94%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%9c%d7%97%d7%95%d7%9c%d7%99-%d7%98%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%a0%d7%a4%d7%95%d7%a6%d7%94-%d7%95-care-givers/

הנגשת מידע עדכני על היערכות מרכזי הטרשת הנפוצה ברחבי הארץ, בזמן המלחמה https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid02nimBcEXNgvaiQMj4dyRdk5K5o1a4K4MkfB4LgCKN92y4EyhjdNugLjzQWARMD65dl

מפגש סדנא שבועי של כתיבה ללב ולנפש, בהנחיית ליאת רוסטוקר חברת הקהילה 
https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0v9pFa9itZJGKzRP7W2DoR6VJasqp3w1gLXk9oTgDMaCMdCscUszwsJfiAbKYb7qol

איגרת זכויות לנפגעים ו-מוקד טלפוני של משרד עורכי דין "אגרט קראוס" לזמן המלחמה https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0jB7yFqFv18QUhMFhN711DJa9Wgdtv95HfxCkF36YFUVDFzWrVqecbEVFrFKrcVnXl

המשך הפעלת המוקד הטלפוני החינמי שלנו בנושא מיצוי זכויות רפואיות של חולי טרשת נפוצה וניהול הליכים מול המוסדות השונים, בשיתוף משרד עורכי דין "אגרט קראוס". השירות ניתן ללא תשלום ו-/מחויבות, ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות 12:00-14:00 

הנחיות והתגוננות של פיקוד העורף לבני הגיל השלישי ולאנשים עם מוגבלויות – וובינר שהתקיים ביוזמת "עזרים", בהנחיית נציג פיקוד העורף.

סיוע רפואי מיידי הכולל מעל 500 רופאות ורופאים ממגוון התחומים, למפונים בכל הארץ https://www.ima.org.il/main/forms/Form254Search.aspx

סדנת התמודדות עם לחץ https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0aKqJ5J1AfainCjTyTpdfMdWdWYbx6MuCoqE3WMgqvFR7hyyyVfHHMhtAbGFUTjv9l  וייעוץ תזונתי לזמן המלחמה, https://www.facebook.com/MsHomeIL/posts/pfbid0JuWeHeUkFCit8Ph6F4XJuYzwgspZDyrq2tPUmvDvoEFkuiwKbVMTQ783dRoaekcYl  במרכז לטרשת נפוצה בי"ח הכרמל חיפה, בראשות פרופ' אריאל מילר.

סדנת תרגול מיינדפולנס במטרה לעזור לנו למצוא יציבות בלב הסערה, לטפח כוחות ואיזון פנימי. https://todaabria.mindfulspace.co.il/mbsr/

סדנת הקשבה ככלי הריפוי המיטיב ביותר שיש לנו – מפגש אונליין שהתקיים עם נטלי בן דוד.

הרצאות וקורסים של קמפוס איל"ן לזמן המלחמה: מדיטציה ודמיון מודרך, אומנות הקולנוע, דרום קוריאה, בינה מלאכותית AI, יזמות מנהיגות והתנדבות, מבוא ל-NLP.

תוכנית אימון להורים, לנוער עם טרשת נפוצה, 8 מפגשים, בהובלה של ד"ר אסתר גנלין משניידר ובהנחיית אלון קוטב ותמר בן דוד. מתחילים ב-13/11.

פאנל המומחים: ד"ר הלמן וד"ר ירקוני, מהמרכז לטרשת נפוצה בלינסון, אודות עדכונים מכנס המחקר הגדול באירופה בנושא טרשת נפוצה: ECTRIMS   2023 יתקיים בסוף נובמבר.

פודקסט "כבר לא שקופים" של עמותת הבית – ראיונות 1:1 עם מיטב המומחים. מוזמנים להאזין בספוטיפיי https://open.spotify.com/show/3yuALNDjNTeWB9f3e9I9GF

קבוצות "הבית" – מוזמנים להצטרף אל קבוצות התמיכה שלנו: לצעירים, נשים, הורים לילדים ונוער, הורים לצעירים, חולי NMO. באתר הבית:  https://mshome.org.il/

מנטורים לדרך – אם אתם מאובחנים חדשים או וותיקים בטרשת נפוצה – זה ממש לא משנה. מחלת הטרשת הנפוצה היא מסע ארוך, וכל אחד מאתנו זקוק לחבר למסע, מישהו שילווה אותו, יקשיב, ייעץ, יתמוך, ייתן לו טיפ שווה, או שיסדר את המחשבות. אז הגעתם למקום הנכון, ברוכים הבאים לעמוד המנטורים שלנו. כל המנטורים שתפגשו כאן הם בדיוק כמוכם, אובחנו באמצע החיים, התמודדו עם קשיים דומים לשלכם, ועכשיו הם כאן לתת לכם יד במסע שלכם. המנטורים עברו קורס הכשרה להיות מנטורים של חולי טרשת נפוצה, וכל מה שאתם צריכים לעשות הוא למצוא את האחד או האחת שלכם וליצור קשר. https://mshome.org.il/%d7%97%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%a1%d7%a2-ms/

תעסוקה שווה וקריירה: מתוך אמונה במשמעות העמוקה של ערך העבודה והתעסוקה אנו ממשיכים, גם בימים אלה, לקדם תעסוקה שווה בישראל, ומעודדים אתכם, א.נשים בעלי 20% נכות ומעלה, לפנות אלינו.

בתכנית תעסוקה שווה תוכלו לקבל הכוון, יעוץ וליווי לתעסוקה, ללא עלות. אנו נותנים מגוון רחב של שירותים שיסייעו לכם להשתלב בשוק התעסוקה, לפתח קריירה או לחשב מסלול מחדש.

הייעוץ שלנו הוא פרטני, ומותאם אישית לכל אחד ואחת מכם, וכולל סדנאות מקצועיות, קורסים והכשרות ומגוון הזדמנויות לתעסוקה. 

נשמע מעניין? השאירו לנו פרטים >> https://tinyurl.com/yckm44th

לפניכם לוח משרות באתר "עבודה נגישה" https://avodanegisha.labor.gov.il/index2.php?id=4

האומנים שבינכם מוזמנים להצטרף אל גלריית הבית שלנו: https://www.youtube.com/watch=P4rBo2XaUzg  – עבור המתמודדים עם טרשת נפוצה העיסוק בפעילות בעלת תכלית יצרנית המעודדת ביטוי יצירתי הוא מקור להעצמה אישית, וזו, תכליתה של אמנות ההבראה! 

חברים/ות יקרים, בחודש מאי 2020 השקנו את קהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-Caregivers עם 740 חברי קהילה, וכיום, חברים בקהילה שלנו מעל 4300 חברים/ות!  

גידול של מעל 450% – אנו כיום הקהילה הגדולה החזקה והמשפיעה ביותר בישראל! של אלפי חולים ובני משפחות, בני זוג וחברים מהמעגלים הקרובים. קהילה תומכת, המפגישה בין חולים וותיקים לחדשים, מייצרת אחוות חולים ותחושת שייכות ומעניקה "במה" להעברת הסיפור האישי, באמצעות ראיונות טלוויזיה, רדיו, ותקשורת כתובה. קהילה שבה אנו מפעילים מערך של תכנים רלוונטיים המתחלפים מידי חודש, סדנאות והרצאות בלייב של אנשי מקצוע ברי סמכא ושל חולים המעניקים מהידע ומסיפורי החיים שלהם ונותנים השראה, מתוך רצון להשפיע, לחולל שינויים, לתמוך ולהנגיש מידע חיוני ומשמעותי לחולים ולסובבים אותם. המלצה נכונה, של חולה וותיק או של איש מקצוע, כאן ועכשיו, יכולה לשנות מהלך חיים של חולים רבים אחרים! להלן לינק לצפייה בסרטון אודות קהילת הבית: https://youtu.be/eozGE2PQC4c

מוזמנים להצטרף אלינו לקהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE-GIVERS בקישור הבא:  https://www.facebook.com/groups/mdmshome/

כולנו תפילה בימים אלה לבשורות טובות.

שלכם באהבה,

עירית לוזון, מנכ"לית עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה".

המוקדים הטלפונים של קהילת הבית

הנכם מוזמנים ליצור קשר על מנת לעמוד על זכויותיכם, כחולי טרשת נפוצה, ולקבל מענה לשאלותיכם. אנא התייחסו לשעות הפעילות של המוקדים השונים.

ביטוחי חיים פנסיה ובריאות לחולי טרשת נפוצה

השירות ללא תשלום ו/או מחויבות ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות 17:00-18:00

מיצוי זכויות רפואיות לחולי טרשת נפוצה

השירות ללא תשלום ו/או מחויבות ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות: 12:00-14:00

הנכם מוזמנים להצטרף לקבוצות הווטסאפ שלנו

קבוצת תמיכה להורים לילדים/נוער וצעירים

קבוצת תמיכה להורים של צעירים המתמודדים עם טרשת נפוצה, במטרה לסייע בהתמודדות הריגשית והמעשית של הצעיר/ה.

קבוצת הצעירים של קהילת הבית - "יד ביד"

פתחנו קבוצת ווטסאפ לצעירים שבינינו. מדובר בקבוצה שמאפשרת מקום לשאלות, בעיות, חוויות, המלצות ועוד – הצטרפו אלינו!

קבוצת הנשים של קהילת הבית - "תסגרי ת'(ט)רשת"

מטרת הקבוצה היא להרים את כולנו למעלה למקום שלם עם, למרות, ואפילו בזכות האתגר שלנו. לחבק, לתמוך לעודד ולתת השראה אחת לשנייה. לקיים מפגשים הן וירטואליים והן פיזיים.

קבוצת NMO - מוצאים את נמו

הצטרפו לקבוצה של מתמודדי NMO – הקבוצה הוקמה ביוזמה והובלה של לימור הרשקוביץ חברת קהילת הבית

קבוצת תמיכה להורים של צעירים מעל גיל 22

קבוצה חדשה בה נוכל לקבל ולהעניק תמיכה, לשאול שאלות ולקבל תשובות, להאזין ולצפות בתכנים מעניינים