הבית לחולי טרשת נפוצה

על פטור רפואי ממס הכנסה

פטור רפואי ממס הכנסה גם לחולי טרשת עובדים ומשתכרים

סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה מעניק פטור רפואי ממס הכנסה בתנאים מסוימים, כאשר התנאי הנפוץ ביותר הוא נכות רפואית משוקללת של 90% לפחות, ובלבד שנקבעה נכות רפואית בשיעור 40% לפחות בשל ליקוי אחד.

היתרון הגדול בנוגע להליך של פטור רפואי ממס הכנסה, להבדיל למשל מתביעה לנכות כללית, הוא שגם אדם שעובד במשרה מלאה ומשתכר שכר גבוה, יכול להגיש תביעה לפטור רפואי ממס הכנסה.

יתרון גדול נוסף שקיים בכל הנוגע לפטור רפואי ממס הכנסה, הוא שניתן להגיש את התביעה גם אחרי גיל הפרישה ולמעשה בכל גיל.

כמי שמלווה בשנים האחרונות חולי טרשת נפוצה רבים, חשוב לי להדגיש כי עצם העובדה שאדם חולה בטרשת, איננה מקנה לו באופן אוטומטי נכות כזאת או אחרת. אין בתקנות סעיף ספציפי של נכות בגין טרשת נפוצה. הנכות ניתנת בגין הליקויים וההגבלות הנובעות מהטרשת (וכמובן בעיות ומחלות רפואיות נוספות ככל שישנן), כל אחד באופן אינדיבידואלי.

לשם הדוגמא, אדם שחולה בטרשת, וסובל מחולשת גפיים, מצב נפשי ופגיעה בשליטה על השתן, יקבל נכות בגין כל ליקוי בנפרד ולאחר שהנכויות יסוכמו ייבדק האם הנכות המשוקללת הגיעה ל – 90% או לא.

ההכרה בפטור ממס הכנסה היא משמעותית ביותר, בין אם אתם שכירים או עצמאים ובין אם אתם מקבלים גמלאות של אובדן כושר עבודה / פנסיית נכות. נכון לשנת 2023, הפטור ניתן על הכנסה מיגיעה אישית שנתית עד תקרה של כ- 430,000 ₪ לשנה, כלומר אדם יכול להיות זכאי בכל שנה לקבל פטור מתשלום מס הכנסה גבוה ביותר, בהתאם להכנסתו כמובן.

על מנת לקבוע אחוזי נכות למבקש, עליו לפנות לוועדה רפואית לצורכי מס הכנסה. הבקשה מוגשת לפקיד השומה באזור מגורי המבקש, בצירוף מסמכים רפואיים תומכים ולאחר תשלום שובר תשלום בסך של 679 ₪ נכון להיום. הוועדות הרפואיות עצמן מתקיימות על ידי המוסד לביטוח הלאומי ובתום הדיון, במידה ויוכחו הנכויות, ייקבעו למבקש אחוזי נכות המזכים בפטור ממס.

חשוב להדגיש כי לוועדה הרפואית יש סמכות לקבוע כי המצב הרפואי המזכה בפטור התחיל כבר רטרואקטיבית אחורה, לכל היותר עד 6 שנים ממועד הגשת הבקשה, כך שבפועל במצב כזה המבקש יהיה זכאי לפטור רפואי ממס והחזר מס עד 6 שנים אחורה או עד מועד התחולה הרטרואקטיבית של הנכות שנקבע בפועל על ידי הוועדה. המשמעות יכולה להיות עצומה במקרים מסוימים.

לאחר קבלת הנכות המזכה יש לפנות בבקשה לפקיד השומה על מנת לקבל את החזר המס בפועל.

ישנה גם אפשרות לערער על החלטת הוועדה הרפואית, באמצעות ערר, במידה והמבקש סבור כי הוועדה קיפחה אותו בקביעותיה.

לאור המשמעות הכלכלית הגדולה הטמונה כאמור בהליך של פטור רפואי ממס הכנסה ומורכבות ההליך, כדאי לבדוק לעומק בכל מקרה ומקרה לגופו מה הסיכויים להכרה במסגרת הליך זה וכיצד לעשות את הדברים בצורה נכונה.

מאמר זה בעניין פטור רפואי ממס הכנסה נכתב ע"י עו"ד גיל קראוס, אשר מלווה בהצלחה מזה שנים את חברי עמותת הבית לחולי טרשת נפוצה, בכל הנוגע למימוש זכויותיהם הרפואיות. בכל שאלה, ניתן ליצור קשר עם משרדו של עו"ד קראוס בטלפון: 03-6766602 וכן, ניתן לפנות לקו החם שמפעיל המשרד בכל יום חמישי בין השעות 12:00-14:00, שמספרו 058-4688391, ללא עלות ו/או מחוייבות.

תו מידות לאפקטיביות - הבית לחולי טרשת נפוצה (ע''ר)

מלאו את הפרטים והצטרפו לניוזלטר הבית:

עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" מחבקת אתכם באהבה ומבקשת כי נישא כולנו תפילה ותקווה לבשורות טובות ב-2024, אמן.

אנו נרגשים לשתף אתכם בסיכום הפעילות שלנו בשנת 2023

המוקדים הטלפונים של קהילת הבית

הנכם מוזמנים ליצור קשר על מנת לעמוד על זכויותיכם, כחולי טרשת נפוצה, ולקבל מענה לשאלותיכם. אנא התייחסו לשעות הפעילות של המוקדים השונים.

ביטוחי חיים פנסיה ובריאות לחולי טרשת נפוצה

השירות ללא תשלום ו/או מחויבות ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות 17:00-18:00

מיצוי זכויות רפואיות לחולי טרשת נפוצה

השירות ללא תשלום ו/או מחויבות ומתקיים באופן קבוע בכל יום חמישי בין השעות: 12:00-14:00

הנכם מוזמנים להצטרף לקבוצות הווטסאפ שלנו

קבוצת תמיכה להורים לילדים/נוער וצעירים

קבוצת תמיכה להורים של צעירים המתמודדים עם טרשת נפוצה, במטרה לסייע בהתמודדות הריגשית והמעשית של הצעיר/ה.

קבוצת הצעירים של קהילת הבית - "יד ביד"

פתחנו קבוצת ווטסאפ לצעירים שבינינו. מדובר בקבוצה שמאפשרת מקום לשאלות, בעיות, חוויות, המלצות ועוד – הצטרפו אלינו!

קבוצת הנשים של קהילת הבית - "תסגרי ת'(ט)רשת"

מטרת הקבוצה היא להרים את כולנו למעלה למקום שלם עם, למרות, ואפילו בזכות האתגר שלנו. לחבק, לתמוך לעודד ולתת השראה אחת לשנייה. לקיים מפגשים הן וירטואליים והן פיזיים.

קבוצת NMO - מוצאים את נמו

הצטרפו לקבוצה של מתמודדי NMO – הקבוצה הוקמה ביוזמה והובלה של לימור הרשקוביץ חברת קהילת הבית

קבוצת תמיכה להורים של צעירים מעל גיל 22

קבוצה חדשה בה נוכל לקבל ולהעניק תמיכה, לשאול שאלות ולקבל תשובות, להאזין ולצפות בתכנים מעניינים